Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DART versus Dimorphos

Uznání: NASA, Johns Hopkins APL, DART

Tento podrobný snímek pořídila sonda DART 26. září 2022 při první zkušební misi planetární obrany planety Země tři sekundy před nárazem na povrchu měsíčku Dimorphos. V předpokládaném místě dopadu mezi dvěma balvany je vyznačen obrys sondy se dvěma dlouhými slunečními panely. Větší balvan měří asi 6,5 metru. Zatímco sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) měla hmotnost asi 570 kilogramů, odhadovaná hmotnost Dimorphosu, menšího člena binárního systému blízkozemních planetek je asi 5 miliard kilogramů. Přímý kinetický náraz sondy měřitelně změnil rychlost Dimorphosu o zlomek procenta a zkrátil jeho dvanáctihodinovou orbitální periodu kolem větší planetky 65803 Didymos asi o 33 minut. Kromě toho, že se podařilo úspěšně demonstrovat techniku změny dráhy planetky, která může v budoucnu zabránit nárazu nějaké planetky do planety Země, dodal tento experiment v planetárním měřítku 150 metrů velkému Dimorphosu kometě podobný ohon materiálu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Planetary Defense Coordination Office (PDCO)
  2. APOD: 2022-09-29 __nárazem_
  3. JHUapl.edu: Double Asteroid Redirection Test
  4. arXiv.org: Orbital Period Change of Dimorphos Due to the DART Kinetic Impact
  5. NASA: Didymos & Dimorphos
  6. NASA: NASA’s DART Data Validates Kinetic Impact as Planetary Defense Method
  7. APOD: 2022-10-05 Rozpínající se trosky po nárazu DARTu
  8. arXiv.org: Ejecta from the DART-produced active asteroid Dimorphos

Štítky: Planetární obrana, Kosmická loď, DART, Dimorphos


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »