Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy mlhovina Prodloužená mícha

Uznání a copyright: Kimberly Sibbald

Co pohání tuto neobvyklou mlhovinu? CTB-1 je rozpínající se plynová obálka, který zůstala po výbuchu hmotné hvězdy v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia) před asi 10 000 lety. Hvězda pravděpodobně vybuchla, když jí v jádru došly prvky, které vytvářely stabilizující tlak prostřednictvím jaderné fúze. Výsledný pozůstatek po supernově stále září ve viditelném světle teplem vzniklým při srážce s mezihvězdným plynem v jeho cestě a pro svůj tvar připomínající mozek se nazývá mlhovina Prodloužená mícha (Medulla). Proč mlhovina také září v rentgenovém světle však zůstává záhadou. Podle jedné z hypotéz přitom vznikl energetický pulzar, který mlhovině dodává energii vně se pohybujícím větrem částic. Po uvedení této myšlenky byl nedávno na radiových vlnách nalezen pulzar, který zřejmě výbuch supernovy vymrštil rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Přestože je mlhovina Prodloužená mícha stejně velká jako úplněk, je tak slabá, že k pořízení tohoto snímku bylo zapotřebí mnohahodinové expozice dalekohledem z osady Seven Persons v kanadské provincii Alberta.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Cassiopeia_(souhvězdí)
  2. Stanford.edu: Fusion Regulation in the Sun
  3. Wikipedia: Nuclear_fusion
  4. NASA: Supernova Remnants
  5. Wikipedia: Medulla_oblongata
  6. NASA: Visible Light
  7. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  8. Harvard.edu: Suzaku X-ray observations of the mixed-morphology supernova remnant CTB 1
  9. NASA: X-Rays
  10. BarkBusters.co.uk: Foto: Pejsek :-)
  11. Wikipedia: Pulsar
  12. NASA: Radio Waves
  13. Harvard.edu: The Tail of PSR J0002+6216 and the Supernova Remnant CTB 1
  14. Youtu.be: Crab Supernova Explosion [1080p]
  15. APOD: 2022-10-02 Kanón supernovy vystřeluje pulzar J0002
  16. GxCCD.com: CTB-1 supernova remnant
  17. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  18. AstroBin.com: SpacePaparazzi: CTB1 - Supernova Remnant
  19. Wikipedia: Seven_Persons
  20. Wikipedia: Canada
  21. Wikipedia: Alberta

Štítky: CTB 1, Prodloužená mícha, Zbytek supernovy


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

První úplňkový východ Měsíce v r.2026.

Další informace »