Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jones Emberson 1

Uznání a copyright: Team OURANOS,
(Jean-Baptiste Auroux, Jean Claude Mario, Mathieu Guinot & Matthieu Tequi)

Planetární mlhovina Jones-Emberson 1 je rubáš umírající hvězdy podobné Slunci. Nachází se asi 1600 světelných roků od Země v ostrovidném souhvězdí Rysa (Lynx). Rozpínající se zbytek atmosféry umírající hvězdy o rozměru asi 4 světelné roky byl odvržen do mezihvězdného prostoru, protože centrální zásoby vodíku a následně helia pro termojadernou fúzi hvězdy se po miliardách let vyčerpaly. V blízkosti středu planetární mlhoviny je vidět zbytek hvězdného jádra, modře žhavý bílý trpaslík. Mlhovina též známá jako PK 164 +31.1 je slabá a je velmi obtížné ji zahlédnout v okuláru dalekohledu. Ale tento hluboký snímek kombinuje přes 12 hodin expozičního času a ukazuje ji do výjimečných podrobností. V jasném zorném poli jsou rozptýleny hvězdy z naší galaxie Mléčné dráhy i galaxie pozadí napříč vesmírem. Mlhovina Jones-Emberson 1 v několika příštích tisících letech zeslábne, její život je na kosmickém pódiu velice prchavý. Horkému centrálnímu bílému trpaslíkovi bude trvat miliardy let, než vychladne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Jones-Emberson_1
  2. Weber.edu: Stellar Death Match I: Planetary Nebulae
  3. UMich.edu: Constellation of the Month: Lynx
  4. NASA: Chandra: A Planetary Nebula Gallery
  5. Harvard.edu: The formation and evolution of white dwarfs.
  6. AstroBin.com: Team OURANOS: Jones-Emberson 1
  7. FutureTimeline.net: Beyond... A future timeline of the Universe and its ultimate fate.
  8. FutureTimeline.net: 12,000,000,000 AD - Sol is shrinking to become a black dwarf

Štítky: Planetární mlhovina, PK 164 +31.1, Hvězdný vývoj


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »