Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronová hvězda v IC443

Uznání: C. Olbert, C. Clearfield, N. Williams, J. Keohane (NCSSM), NASA

Tým badatelů s využitím rentgenových dat z oběžné observatoře Chandra spolu s rádiovými daty z Very Large Array objevil důkaz pro další výskyt jednoho z nejbizardnějších objektů moderní astrofyziky - neutronové hvězdy. Předpokládánou neutronovou hvězdu obklopuje zbytek po supernově IC443 a jeví se jako načervenalý zdroj v dolní pravé části na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách. Neutronová hvězda má průměr možná jenom 20 kilometrů, ale při hmotnosti větší jako je Slunce je tento ultrakompaktní objekt zkolabovaným jádrem masivní hvězdy. Jádro zkolabovalo, když hvězda, jež se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců (Gemini), hodně dávno vybuchla. Jak hodně dávno? Soudě podle charakteristického tvaru rázové vlny rentgenové mlhoviny badatelé odhadli rychlost neutronové hvězdy, jíž se vzdaluje z místa výbuchu. Porovnáním rychlosti s naměřenou vzdáleností již hvězda procestovala od středu IC443 tým tří středoškoláků a učitele ze školy pro vědu a matematiku "North Carolina School for Science and Mathematics" vypočítal, že světlo z výbuchu supernovy dorazilo na Zemi asi před 30000 lety.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Neutronová hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »