Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost + 1

Uznání a copyright: Joe Orman

Dvakrát do roka, při jarní a podzimní rovnodennosti slunce vychází přesně na východě. Pro názornou demostraci tohoto nebeského postavení, pořídil fotograf Joe Orman tento inspirativní snímek Slunce vycházejícího přesně nad východozápadně orientovaným kanálem Western Canal v Tempe v Arizoně, USA. Aby mohl zachytit tento nádherný pohled, musel ovšem čekat až do 21. března 2001, jeden den po rovnodenosti. Proč bylo vycházející Slunce přesně na východě až den po rovnodennosti? Na šířce města Tempe slunce vychází pod úhlem, který se stáčí k jihu, jak slunce stoupá nad obzor. A protože vzdálené pohoří zakrývá skutečný horizont, tak než se Slunce vyhouplo nad vrcholky pohoří, tak se trochu posunulo jižně. Po 24 hodinovém čekání vyšlo Slunce trochu severně od východu a vystoupalo zpět přesně na východ jak bylo třeba pro tento snímek. Slunce se bude při dnešní rovnodennosti nacházet na nebeském rovníku v 0649 světového času.

Štítky: Slunce, Rovnodennost


40. vesmírný týden 2025

40. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 9. do 5. 10. 2025. Měsíc se dostává na večerní obloze do první čtvrti a dorůstá k úplňku. Dobrá viditelnost planety Saturn spadá už více do první poloviny noci. Ostatní planety, kromě merkuru s Marsem jsou vidět nejlépe ráno. A přidala se k nim i ranní kometa C/2025 A6 (Lemmon). Aktivita Slunce je nízká, skvrny menší, přesto se objevují středně silné erupce. Zajímavá kometa C/2025 A6 (Lemmon) zjasňuje na ranní obloze. Kosmická loď Dragon otestovala schopnost zvyšovat dráhu stanice ISS. Před 100 lety se narodil český astronom Zdeněk Švestka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Newton 250/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »