Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superbublina N44

Uznání a copyright: Gemini Obs., AURA, NSF

Jak vznikla tato obrovská díra? Nesmírně velká emisní mlhovina N44 v naší sousední galaxii Velký Magellanův mrak má velkou díru o rozměru 250 světelných let a astronomové zkouší přijít na to, proč. Jednou možností jsou částicové větry z hmotných hvězd uvnitř bubliny, které vytlačují ven zářivý plyn. Nedávno se ale ukázalo, že tato odpověď není konzistentní s naměřenými rychlostmi. Jinou možností je, že rozpínající se obálky starých supernov vytvořily neobvykle prostornou dutinu. Nedávno byla objevena nečekaná stopa v podobě horkého rentgenového plynu, který uniká ze superbubliny N44. Digitálně zaostřený snímek nahoře byl pořízen ve třech velmi specifických barvách obřím 8m dalekohledem Gemini Jih na Cerro Pachon v Chile.

Štítky: Mlhovina, Superbublina, N44


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »