Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příběh dvou polokoulí

Uznání a copyright: S. Deiries (ESO), M. Fulle (INAF)

Prachový ohon komety McNaught se 19. až 20. ledna rozprostíral na délce asi 150 miliónů kilometrů (1 AJ), takže zachycení v celé jeho kráse vyžadovalo snímky z jižní i severní polokoule planety Země. Dva takové pohledy z Cerro Paranal v Chile (vlevo) a z Kárnských Alp v Itálii jsou kombinovány do tohoto jedinečného obrázku, který také poskytuje perspektivní pohled na dráhu komety (tečkovaná čára) a relativní polohu Slunce. Prachový ohon nejprve ovládá tlak slunečního záření a tak zpočátku směřuje směrem od Slunce a též vně kometární dráhy. Astronomové zkouší popsat složitou strukturu ohonu včetně výrazného pruhování uvažováním sil působících na prach (např. gravitace, sluneční vítr a záření), stejně jako čas uvolnění a velikost prachových částic. Čárkované čáry udávající polohy prachových zrn uvolněných zhruba ve stejné době vzhledem k průchodu perihéliem se nazývají synchrony. Spojité čáry označující polohy zrn o stejné velikosti jsou syndyny.

Štítky: Prach, Ohon, C/2006p1, Comet mcnaught


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »