Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na černou díru Cygnus X 1

Uznání: ESA, Hubble

Je to černá díra? Asi ano. Binární soustava hvězd Cygnus X-1 obsahuje jednoho z nejlepších kandidátů na černou díru. Tato soustava byla objevena díky tomu, že je jedním z nejjasnějších rentgenových zdrojů na obloze a září tak jasně, že ji detekovaly již první rakety, které nesly kamery schopné zachytit do té doby neznámou rentgenovou oblohu. Jméno hvězdy znamená, že se jedná o nejjasnější rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě (Cygnus). Údaje ukazují na to, že se jedná o kompaktní objekt asi devět krát hmotnější než naše Slunce a svoji jasnost mění v několika časových škálách přinejmenším k milisekundám. Takové chování se očekává u černé díry a je obtížné je vysvětlit jinými modely. Na obrázku nahoře je umělecká představa systému Cygnus X-1. Nalevo je jasný modrý nadobr HDE 226868 s odhadovanou hmotností 30 krát větší než Slunce. Cygnus X-1 je vybrazen vpravo a se svojí nadobří složkou je spojen proudem plynu a obklopuje ho úctyhodný akreční disk. Jasná hvězda v systému Cygnus X-1 je vidět i malým dalekohledem. Je zvláštní, že kandidát na černou díru Cygnus X-1 zřejmě nevzniknul při výbuchu supernovy.

Štítky: Černá díra, Rentgenové paprsky, Cygnus x-1


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »