Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Stuha ze supernovy z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: W. Blair et al. (JHU)

Jak vznikla tato zvláštní kosmická stuha? Nepochybně při jedné z nejničivějších explozí, jakou kdy starodávní lidé poznali. Tehdy L.P. 1006 dosáhlo Zemi světlo z výbuchu hvězdy v souhvězdí Vlka (Lupus) a na obloze vytvořilo "hvězdu - hosta", která byla jasnější než Venuše a trvala více než dva roky. Výbuch této supernovy, která je nyní katalogizovaná jako SN 1006, nastal asi 7000 světelných let daleko a zanechal po sobě velký zbytek, který se nadále rozpíná a slábne. Na snímku nahoře je malá část zbytku této rozpínající se supernovy, které dominuje tenká a vně se pohybující rázová vlna, která zahřívá a ionizuje okolní plyn. SN 1006 má nyní průměr téměř 60 světelných let. V minulém roce došlo v dalekém vesmíru k dokonce ještě silnější explozi, která mohla být pro moderní lidi po několik sekund viditelná pouhým okem.

Štítky: Supernova, Sn 1006, Ribbon


17. vesmírný týden 2026

17. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 4. do 26. 4. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše, která projde kolem Uranu a nad jihozápadem je Jupiter. Konjunkce planet na ranní obloze je nám bohužel skryta. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) projde mezi Zemí a Sluncem a bude vidět v koronografu SOHO. Úspěšný třetí start zaznamenala společnost Blue Origin se svojí raketou New Glenn, přičemž první stupeň opět úspěšně přistál na mořské plošině. Úspěšné testy má za sebou i celá Super Heavy Starship chystající se na další testovací let v květnu. Aleš Svoboda podstupuje třetí závěrečnou část výcviku. Před pěti lety se na Marsu vznesl vrtulníček Ingenuity.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »