Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VAR

Uznání: E. Hubble, NASA, ESA, R. Gendler, Z. Levay and the Hubble Heritage Team

Edwin Hubble ve dvacátých letech dvacátého století na základě porovnávání fotografických desek ze 100 palcového dalekohledu (2,54m) observatoře Mt. Wilson určil vzdálenost k mlhovině v Andromedě a přesvědčivě dokázal existenci jiných galaxií mimo naši Mléčnou dráhu. Na vloženém obrázku z historické skleněné desky vpravo dole jsou evidentní jeho poznámky, to vše na pozadí pozemského snímku a snímku této oblasti z Hubblova kosmického dalekohledu skoro o 90 let později. Hubble pátral porovnáváním desek po novách, což jsou hvězdy, které se náhle zjasnily. Na této desce jich našel několik a označil je písmenem "N". Později zjistil, že jedna z nich blízko pravého horního okraje (mezi čárkami) je ve skutečnosti typ proměnné hvězdy známý jako cefeida, takže "N" přeškrtnul a napsal "VAR!". Harvardská astronomka Henrietta Leavittová objevila, že cefeidy jsou pravidelně pulzující proměnné hvězdy, které mohou být použity jako standardní svíčky a tedy indikátory vzdáleností. Identifikace takové hvězdy umožnila Hubblovi ukázat, že Andromeda není nějaká malá kupa hvězd a plynu v naší vlastní galaxii, ale vlastní samostatná galaxie podstatně vzdálená od Mléčné dráhy. Hubblův objev umožnil ustavit naši moderní koncepci Vesmíru vyplněného galaxiemi.

Štítky: Cefeida, Hubble, Leavitt, Andromeda nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »