Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zborcená spirální galaxie ESO 510 13

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), C. Conselice (U. Wisconsin/STScI) et al., NASA

Jak to, že se spirální galaxie ESO 510-13 tak zprohýbala? Disky mnoha spirálních galaxií jsou tenké a ploché, ovšem ne tuhé. Spirální disky jsou volné konglomeráty miliard hvězd a difúzního plynu, vše gravitačně obíhá kolem centra galaxie. Předpokládá se, že ploché disky vznikly při vazkých srážkách velkých plynných mračen v ranných počátcích vzniku galaxií. Zborcené disky nejsou zase tak výjmečné a dokonce i naše vlastní Mléčná dráhazřejmě malé zborcení. Příčiny zborcených spirál se stále zkoumají, předpokládá se, že se někdy jedná o výsledek interakce nebo dokonce srážky mezi galaxiemi. Galaxie ESO 510-13 na snímku nahoře je digitálně zaostřena, nachází se asi 150 miliónů světelných let daleko a měří asi 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální, Disk, Zborcení


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025 20:45-20:57 SELČ, WO FLT98 (ohnisko 512 mm), ZWO ASI294MC Pro, 13×60 s. Pouze složeno v Pixinsight a zahýbáno křivkami.

Další informace »