Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Don Goldman

Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejlépe známých planetárních mlhovin na obloze. V centrální oblasti na tomto úžasném snímku jsou skoro strašidelné symetrie a po zpracování je vidět ohromné, ale velice slabé halo plynného materiálu o rozměru asi 6 světelných let kolem jasnější a dobře známé planetární mlhoviny. Tento kompozitní obraz z úzkopásmových a širokopásmových dat ukazuje pozoruhodně silnou emisi dvakrát ionizovaných atomů kyslíku v modrozelených odstínech a ionizovaného vodíku a dusíku v červených odstínech. Planetární mlhoviny se už dlouho považují za závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Nedávno se ukázalo, že spousta planetárních mlhovin má kolem sebe halo jako je toto, které vzniklo při odhazování materiálu v průběhu vývoje hvězdy. Astronomové předpokládají, že fáze planetární mlhoviny trvá asi 10 000 let, zatímco věk vnějších filamentárních částí tohoto halo se odhaduje na 50 000 až 90 000 let.
Oprava: Na chybné jednotky věku planetárních mlhovin upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Planetární mlhovina, Halo, Cat's eye nebula, Ngc6543


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nočné svietiace oblaky - 1

Fotené o 22:23 SELČ, ohnisková vzdialenosť 43 mm, expozícia 0,8 s, clona 3,2, ISO 3200.

Další informace »