Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6751: Mlhovina Zářící oko

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Donald Waid

Planetární mlhoviny mohou v malém dalekohledu vypadat jednoduše kulaté, podobně jako planety. Ovšem snímky z družicového Hubblova kosmického dalekohledu se staly známé tím, že ukazují tyto fluoreskující plynné obálky kolem umírajících hvězd jako je Slunce s velkou různorodostí jemných symetrií a tvarů. Tento kompozitní barevný Hubblův snímek mlhoviny NGC 6751 Zářící oko je krásným příkladem klasické planetární mlhoviny se složitou strukturou. Snímek byl v dubnu 2000 vybrán na oslavu desátého výročí Hubbla na oběžné dráze, ale nedávno byl jedním amatérem znovu zpracován v rámci programu Hubblovo dědictví (Hubble Legacy). Větry a radiace z intenzivně žhavé centrální hvězdy (140 000 stupňů Celsia) zjevně v mlhovině vytvořily útvary podobné stuhám. Skutečný průměr mlhoviny je asi 0,8 světelného roku, neboli je 600 krát větší než naše Sluneční soustava. Mlhovina NGC 6751 je 6 500 světelných let daleko ve vysokoletícím souhvězdí Orla (Aquila).

Astrofyzici: Prohlédněte si 550+ zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc 6751, Glowing Eye Nebula


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »