Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřkový mrak supercela nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to vesmírná loď nebo mrak? I když to může vypadat jako mimozemská mateřská vesmírná loď, tak je to ve skutečnosti impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takové obrovské bouřkové systémy mají střed na mezocyklonách, rotujících stoupavých proudech, které měří několik kilometrů a pochází z nich přívalové deště a prudké větry včetně tornád. Okraje supercely zdobí rozeklaně vyhlížející mraky, zatímco centru dominuje vítr, který strhává prach a déšť. V popředí je vidět strom, který trpělivě čeká, co přijde. Snímek mračna supercely nahoře byl pořízen loni v červenci západně od Glasgow v Montaně v USA, byly způsobeny jen malé škody a vše trvalo jen několik hodin.

Sleduje APOD na: Facebook (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Mračna, Thunderstorm, Supercell


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »