Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pouhým okem viditelná Nova Centauri 2013

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Na jižní polokouli lze snadno spatřit jasné hvězdy alfa a beta Centauri v souhvězdí Kentaura (Centaurus). Nyní tam přibyla pouhým okem viditelná Nova Centauri 2013. Nová hvězda se připojila do starého rozsáhlého souhvězdí a na tomto nočním snímku pořízenému poblíž observatoře Las Campanas v chilské jižní poušti Atacama 5. prosince je vidět přes zelenavé světélkování vzduchu. Novu Cen 2013 objevil lovec nov John Seach z Austrálie 2. prosince, když se její jasnost přiblížila viditelnosti pouhým okem a byla spektroskopicky identifikována jako klasická nova, tedy interagující dvojhvězda složená z hustého žhavého bílého trpaslíka a chladného obra jako doprovodné složky. Materiál z doprovodné hvězdy se kupí, jak padá na povrch bílého trpaslíka až se spustí termonukleární reakce. Tento kataklysmický výbuch ústí do drastického vzrůstu jasnosti s rozpínající se obálkou trosek. Hvězdy ovšem nejsou zničeny. Klasické novy se považují za rekurentní, jelikož materiál přitékající na bílého trpaslíka nakonec vyústí do dalšího vzplanutí.

Štítky: Nova, Nova centauri 2013, Alpha centaurus


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »