Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 43

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Obs.), Igor Chilingarian (Harvard-Smithsonian CfA)

Mlhovina Messier 43 je sice často na fotografiích, ale je zřídka zmiňovaná a přitom je to hvězdotvorná oblast sama o sobě. Je součástí hvězdotvorného komplexu plynu a prachu, do kterého patří větší a slavnější sousedící Messier 42, Velká mlhovina v Orionu. Velká mlhovina v Orionu je ve skutečnosti na spodním okraji tohoto pohledu. Tento podrobný snímek mlhoviny Messier 43 byl pořízen při testování schopností přístroje v blízké infračervené oblasti připojeném k dalekohledu z dvojice 6,5 metrových Magellanových dalekohledů na observatoři Las Campanas Observatory chilských Andách. Na kompozitním obrazu jsou jinak neviditelné infračervené vlnové délky posunuté do modrých, zelených a červených barev. Při pohledu do dutin v mezihvězdném prachu lze v této komplexní oblasti infračerveně též zkoumat chladné hnědé trpaslíky, jinak skryté ve viditelném světle. Messier 43 i jeho slavný soused leží asi 1500 světelných let daleko na okraji obrovského Orionova molekulárního mračna. Zorné pole v této vzdálenosti zabírá asi 5 světelných let.

Štítky: M43, Star-formation, Infračervený


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »