Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný návštěvník 2I Borisov

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Kometa 2I/Borisov se stala druhým rozpoznaným mezihvězdným návštěvníkem, a to po prvním 1I/'Oumuamua detekovaným v roce 2017. Hyperbolická dráha a rychlost při pádu ke Slunci u obou objektů 'Oumuamua i Borisov potvrzuje původ mimo naši Sluneční soustavu. Ovšem zatímco podrobná pozorování objektu 'Oumuamua ukázala, že se jedná o kamenné těleso rozdílné od jiných známých objektů ve Sluneční soustavě, tak Borisov je zcela určitě z daleka se toulající kometou. Snímek komety Borisov pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem 12. října 2019 ukazuje dobře známou kometární aktivitu a koncentraci prachu kolem jeho jádra. Jádro sice není na snímku rozlišeno, ale odhady naznačují jeho průměr mezi 2 a 16 kilometry. V době pořízení snímku byla kometa 2I/Borisov asi 418 miliónů kilometrů daleko. Kometa Borisov se stále nachází na příletové části dráhy a k největšímu přiblížení ke Slunci dojde 7. prosince ve vzdálenosti asi 300 miliónů kilometrů (2 astronomické jednotky).
Oprava: Na chybu v překladu jednotek vzdálenosti u perihelu upozornil Tomáš Němec.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Hubble Observes 1st Confirmed Interstellar Comet
  2. NASA: 'Oumuamua
  3. HubbleSite.org: HUBBLE OBSERVES FIRST CONFIRMED INTERSTELLAR COMET
  4. HubbleSite.org: COMET 2I/BORISOV

Štítky: Pandora, Janus, Saturn, Enceladus, Rhea, Mimas


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »