Pojďme společně zahájit Mezinárodní rok astronomie, online na astro.cz
České logoRedakce astro.cz připravuje na Silvestr a Nový rok projekt, jehož rozsah nemá na českém astronomickém internetu obdoby. Postupně společně zahájíme nový rok 2009, který je tentokrát věnován astronomii. Jako první přivítají nový rok obyvatelé ostrova Kiritimati na Silvestra v 11:00 našeho času. Poté budou následovat další místa naší planety. Na začátek Mezinárodního roku astronomie na tom či onom místě vás online upozorníme a současně s tím si povíme o astronomii v dané zemi, o významných observatořích apod. Jinými slovy: během zhruba 23 hodin vám postupně ve stručnosti představíme astronomii na celém světě…
Začátek online přenosu: 31. prosince v 10:45 našeho času
Předpokládaný konec: 1. ledna v 9:30 našeho času (z přerušením online přenosu dne 1. ledna mezi 1:00 a 7:00)
Co se dozvíte během online přenosu?
Kde na světě v danou chvíli začne nový rok (a tedy i Mezinárodní rok astronomie).
Kdy začne nový rok 2009 (a tedy Mezinárodní rok astronomie) na významných astronomických místech.
Informace o astronomii v nejrůznějších zemích světa.
Co se chystá v zahraničí k Mezinárodnímu roku astronomie.
Co je to Mezinárodní rok astronomie.
Jak se zapojit?
Máte nějaké informace o astronomii v zahraničí? Fotografie? Zajímavé odkazy? Pošlete nám je! U všech informací ale uveďte zdroj a své jméno. Materiály musí být použitelné pro publikování na astro.cz (nesmí na ně být uvalen copyright), neplatí ale pro internetové odkazy. Zasílejte nám prosím ale materiály v rozumné míře. Děkujeme! Kontakt: kubala(zavináč)astro(tečka)cz. Do předmětu emailu prosím uveďte "IYA online"
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.