Výroční členská schůze PP ČAS
V úterý 2. dubna 2002 od 18 hodin proběhne v kinosále Planetária Praha Výroční členská schůze PP ČAS. Budepřednesena Výroční zpráva pobočky za rok 2001, zprávao hospodaření v roce 2001, revizní zpráva a výhled činnosti na rok2002. Součástí této schůze bude již tradiční přednáška RNDr. Jiřího Grygara, CSc. - Žeň objevů 2001.Schůze je přístupná iveřejnosti, členové ČAS mají po předložení členské legitimace vstup zdarma. Všechny své kolegy - členy České astronomické společnosti zapražskou pobočku srdečně zve Pavel Suchan - předsedaPP ČAS.
28. února 2002 byli dohodou pěti představitelů astronomických organizacíČR (AsU AV, AsU UK, Národní astronomický komitét, SHaP a ČAS)nominováni astronomové Jan Hollan z brněnské hvězdárny a Pavel Suchan zpražské hvězdárny (náhradník Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR)do komise zřízené Ministerstvem životního prostředí pro přípravuprováděcího předpisu o světelném znečištění k Zákonu o ochraně ovzduší.
Kromě dvou zástupců astronomů jsou v komisi dva zástupci organizací proosvětlování, zástupce Svazu měst a obcí a dva pracovníci Ministerstvaživotního prostředí.
Komise se poprvé sešla 6.3.2002. Podněty pro její jednání zasílejte naadresu suchan@observatory.cz
Pavel Suchan
Ve čtvrtek 7.března 2002 odvysílal Český rozhlas Regina rozhovor redaktorky Martiny Vrbové s Pavlem Suchanem ze Štefánikovy hvězdárny na Petříně o světelném znečištění.
záznam vysílání (1MB)
Pavel Suchan
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
V souvislosti se schválením Zákona o ochraně ovzduší oběma komorami Parlamentu České republiky a podpisem prezidenta republiky se v některých sdělovacích prostředcích objevily zkreslené zprávy informující o tom, že astronomové požadují zhasnutí osvětlení Pražského hradu.
Zákon skutečně obsahuje části, které mají sloužit k omezení tzv. světelného znečištění. Tento pojem je v našem zákonodárství zaváděn poprvé. Ustanovení samotného zákona jsou poměrně stručná a konkrétní opatření budou regulována prováděcím předpisem - vyhláškou vlády, kterou připravuje Ministerstvo pro životní prostředí v součinnosti se zástupci osvětlovacích organizací, zástupci Svazu měst a obcí a astronomy. Tato vyhláška v současnosti ještě neexistuje, nemůže tedy ani obsahovat takový požadavek, aby bylo zrušeno osvětlení Pražského hradu.