Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Astronauti z celého světa na kongresu v České republice!
redakce Vytisknout článek

Astronauti z celého světa na kongresu v České republice!

ASE Pregue 2009
ASE Pregue 2009
Ve dnech 4. - 10. října se v České republice uskuteční ojedinělé a prestižní setkání celosvětového významu: XXII. mezinárodní kongres účastníků kosmických letů ASE Prague 2009. Padesát astronautů, kosmonautů a taikonautů s doprovodem si bude celý týden v Praze a dalších českých a moravských městech vyměňovat profesní zkušenosti a propagovat rozvoj znalostní společnosti, mezinárodní solidarity a spolupráce, inspirovat mladé lidi ke studiu vědy, techniky a přírodních věd, a popularizovat kosmonautiku u nejširší české veřejnosti.

Tisková zpráva Sdružení pro dopravní telematiku z 2. září 2009.

Pořadatelem kongresu je Association of Space Explorers (ASE), organizace sdružující více než 350 astronautů a kosmonautů z celého světa, a Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) čítající 80 českých a slovenských firem a institucí. Mezi delegáty kongresu se očekávají početné delegace z USA, Ruska a dále astronauté z dalších 16 zemí světa včetně dvou čínských taikonautů.

Jednotícím prvkem kongresu je motto "Vesmír - šance pro všechny", které upozorňuje na fakt, že kosmonautika již dávno není doménou dvou světových supervelmocí, ale především motivací a inkubátorem pro všechny společnosti a ekonomiky, které svou budoucí prosperitu předvídají v rozvoji hightech průmyslu, vědy a výzkumu. Český průmysl takové ambice má. Prvním konkrétním krůčkem, který českému průmyslu a vědě otevřel pomyslné dveře do "klubu vemírných ekonomik", je čerstvé členství naší země v Evropské kosmické agentuře.

Ačkoliv se hlavní jednání kongresu ASE Prague 2009 uskuteční v Praze, mj. na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, v rámci kongresu proběhne i řada doprovodných akcí, setkání a konferencí, např. k problematice hightech ve zdravotnictví. "Třešničkou na dortu" bude středa 7. října. To se v rámci dne pro nejširší veřejnost astronauté rozjedou do řady měst po celé České republice, kde budou besedovat s žáky a učiteli základních a středních škol, seznámí se se představiteli municipalit, místního průmyslu a univerzit. Největší setkání tohoto druhu se uskuteční pod názvem "Rojení kosmonautů" v Brně v úzké spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem M. Koperníka.

Kongres ASE Prague 2009 se pořádá pod osobní záštitou předsedy vlády České republiky Jana Fischera. Financování kongresu je založeno na výrazné partnerské spolupráci společností: Evropsko-ruská banka, Telefónica O2 Czech Republic, Kapsch Telematic Services, ČEZ a EADS Astrium. Kongres výrazně podporují ČVUT v Praze, Česká kosmická kancelář, Magistrát hlavního města Prahy a Česká asociace elektronických komunikací. Mediálním partnerem kongresu je časopis 21. STOLETÍ. Více informací o kongresu ASE Prague 2009 naleznete ZDE.

Roman Srp
Sdružení pro dopravní telematiku
www.sdt.cz
r.srp@sdt.cz




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »