Čeští středoškoláci na oběžné dráze
Tým středoškolských studentů LASAR úspěšně dokončil a vypustil do vesmíru 13. českou družici LASARsat. Tento inovativní projekt, oceněný i porotou NASA, se zaměřuje na řešení problému kosmického odpadu pomocí laserového ostřelování. Družice bude na oběžné dráze provádět experimenty a dokonce umožní českým žákům a studentům zapojit se do vědeckých aktivit. Na satelitu je kromě vědecké technologie také něco ryze českého – pivo.
LASARsat je tzv. Cubesat 1U, tedy družice ve tvaru krychle s rozměry 10x10x10 cm. Tým ji ve spolupráci s českými firmami dokončil během 3 měsíců a do vesmíru ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Tento satelit je výsledkem práce mladého týmu, který se zaměřuje na řešení problému kosmického odpadu. Snaží se pomocí laseru na dálku restartovat družice a případně je i deorbitovat, pokusí se tak uklidit oběžnou dráhu Země. Tento projekt na začátku roku ocenila i porota v NASA během soutěže Conrad Challenge, ve které tým vyhrál dvě ze tří možných cen.
„Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme dokázali realizovat tento ambiciózní projekt a vypustit naši družici do vesmíru. Je to velký krok nejen pro náš tým, ale i pro možnosti ve vědě pro žáky a studenty v ČR,“ uvedl vedoucí týmu Simon Klinga.
Družice LASARsat bude na oběžné dráze testovat, jak silný laser bude potřeba pro restart a deorbitaci družic. LASARsat je družice doslova napěchovaná technologiemi: Langmuirova sonda, plazmový detektor nebo také parabola s nylonovým vláknem – to a mnohem víc je umístěno na palubě satelitu. „Pomocí kamery Earthcam, která je také na palubě, bude možné pořizovat vlastní fotky planety Země a v rámci připravovaného projektu Antény do škol si žáci českých škol vyzkouší přijímat vysílání LASARsatu,“ přibližuje podrobnosti o významu družice Richard Nikel.
Krom toho, že je LASARsat 13. českou družicí na oběžné dráze, zajímavostí, která zaujme každého, je kapka nealkoholického českého piva z pivovaru Vorkloster, kterou LASARsat vynesl na oběžnou dráhu Země.
Zároveň má družice populárně naučnou funkci. O zapojení studentů do naučných projektů se tým snaží již dlouhodobě. V minulosti se široká veřejnost mohla zůčastnit soutěže o návrh symbolu mise LASARsat. Na základě výherního designu vznikl oficiální znak družice, který je umístěn na palubě satelitu. Nyní je možné podpořit tým LASAR skrze crowdfundingovou kampaň na platformě Startovač. Tato podpora zajistí dostatek financí pro připravované vzdělávací projekty, které žákům českých škol umožní interagovat s LASARsatem.
Za tým LASAR a spolek DoSpace,
Ondřej Heigl
Web: lasar.info
GSM: +420 774 190 313
E-mail: crew@lasar.info