Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Čeští středoškoláci na oběžné dráze

Čeští středoškoláci na oběžné dráze

Družice LASARsat je typu cubesat, tedy kostička o hraně 10 cm. Přesto má mnoho zajímavých přístrojů a úkolů
Autor: Karel Horák

Tým středoškolských studentů LASAR úspěšně dokončil a vypustil do vesmíru 13. českou družici LASARsat. Tento inovativní projekt, oceněný i porotou NASA, se zaměřuje na řešení problému kosmického odpadu pomocí laserového ostřelování. Družice bude na oběžné dráze provádět experimenty a dokonce umožní českým žákům a studentům zapojit se do vědeckých aktivit. Na satelitu je kromě vědecké technologie také něco ryze českého – pivo.

 

LASARsat je tzv. Cubesat 1U, tedy družice ve tvaru krychle s rozměry 10x10x10 cm. Tým ji ve spolupráci s českými firmami dokončil během 3 měsíců a do vesmíru ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Tento satelit je výsledkem práce mladého týmu, který se zaměřuje na řešení problému kosmického odpadu. Snaží se pomocí laseru na dálku restartovat družice a případně je i deorbitovat, pokusí se tak uklidit oběžnou dráhu Země. Tento projekt na začátku roku ocenila i porota v NASA během soutěže Conrad Challenge, ve které tým vyhrál dvě ze tří možných cen.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme dokázali realizovat tento ambiciózní projekt a vypustit naši družici do vesmíru. Je to velký krok nejen pro náš tým, ale i pro možnosti ve vědě pro žáky a studenty v ČR,“ uvedl vedoucí týmu Simon Klinga.

Falcon 9 na kosmodromu Vandenberg v Kalifornii je připraven k misi Bandwagon 2 na níž startovala i minidružice LASARsat Autor: Karel Horák
Falcon 9 na kosmodromu Vandenberg v Kalifornii je připraven k misi Bandwagon 2 na níž startovala i minidružice LASARsat
Autor: Karel Horák

Družice LASARsat bude na oběžné dráze testovat, jak silný laser bude potřeba pro restart a deorbitaci družic. LASARsat je družice doslova napěchovaná technologiemi: Langmuirova sonda, plazmový detektor nebo také parabola s nylonovým vláknem – to a mnohem víc je umístěno na palubě satelitu. „Pomocí kamery Earthcam, která je také na palubě, bude možné pořizovat vlastní fotky planety Země a v rámci připravovaného projektu Antény do škol si žáci českých škol vyzkouší přijímat vysílání LASARsatu,“ přibližuje podrobnosti o významu družice Richard Nikel.

Krom toho, že je LASARsat 13. českou družicí na oběžné dráze, zajímavostí, která zaujme každého, je kapka nealkoholického českého piva z pivovaru Vorkloster, kterou LASARsat vynesl na oběžnou dráhu Země.

Krom toho, že je LASARsat 13. českou družicí na oběžné dráze, zajímavostí, která zaujme každého, je kapka nealkoholického českého piva z pivovaru Vorkloster, která je s ní na orbitě Země Autor: Karel Horák
Krom toho, že je LASARsat 13. českou družicí na oběžné dráze, zajímavostí, která zaujme každého, je kapka nealkoholického českého piva z pivovaru Vorkloster, která je s ní na orbitě Země
Autor: Karel Horák

Zároveň má družice populárně naučnou funkci. O zapojení studentů do naučných projektů se tým snaží již dlouhodobě. V minulosti se široká veřejnost mohla zůčastnit soutěže o návrh symbolu mise LASARsat. Na základě výherního designu vznikl oficiální znak družice, který je umístěn na palubě satelitu. Nyní je možné podpořit tým LASAR skrze crowdfundingovou kampaň na platformě Startovač. Tato podpora zajistí dostatek financí pro připravované vzdělávací projekty, které žákům českých škol umožní interagovat s LASARsatem.

Projekt LASAR je podporován také v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo. Tato iniciativa Akademie věd České republiky si klade za cíl povznést zapojení AV ČR do kosmického výzkumu, včetně vazeb na průmysl, a jeho propagace ve společnosti.

Za tým LASAR a spolek DoSpace,
Ondřej Heigl

Web: lasar.info
GSM: +420 774 190 313
E-mail: crew@lasar.info




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: LASARsat


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »