Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mise SOVA-S vybrána jako jeden z nejlepších projektů v prestižním programu ESA Scout

Mise SOVA-S vybrána jako jeden z nejlepších projektů v prestižním programu ESA Scout

Družice SOVA-S
Autor: OHB Czechspace

Mise SOVA-S (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere - Scout), kterou vede společnost OHB Czechspace, byla vybrána jako jedna ze čtyř nejlepších mezinárodních misí ve vysoce kompetitivním výběrovém řízení Evropské kosmické agentury v rámci druhého cyklu iniciativy Scout programu Earth Observation. Jedná se o první satelitní misi s českým vedením, která se dostala do konsolidační fáze programu Scout, a představuje tak významný milník pro národní kosmický sektor i širší evropskou vědeckou komunitu.

Mise byla oficiálně podepsána agenturou ESA a společností OHB Czechspace dne 26. června 2025 ve Vídni na konferenci Living Planet Symposium. Tím vstupuje do konsolidační fáze a bude usilovat o zařazení mezi dvě finální mise programu Scout, které mají být vybrány k realizaci v roce 2026.

„Je to významný okamžik pro český kosmický sektor a především pro náš tým zkušených odborníků,“ říká Vít Pavelec, ředitel společnosti OHB Czechspace. „Práce na této misi nám dává příležitost ukázat naše schopnosti a vyvíjet technologie využitelné jak v komerčním prostředí, tak i pro duální aplikace. Vedení evropského konsorcia, které připravuje vědeckou misi pro pozorování Země, představuje důležitý milník v růstu naší společnosti.“

Nový přístup k atmosférické vědě

Cílem mise SOVA-S je prohloubit naše porozumění atmosférickým gravitačním vlnám – rozsáhlým vzdušným proudům, které se šíří mezi spodními a horními vrstvami zemské atmosféry. Tyto vlny hrají klíčovou roli v dynamice globálních klimatických systémů, avšak jejich detailní měření ze zemského povrchu zůstává nadále velmi omezené.

Mise SOVA-S bude provádět každodenní globální měření parametrů gravitačních vln, které se pohybují ve výškách 80 až 370 kilometrů. Tato data umožní zpřesnit klimatické modely a potenciálně přispějí k predikci extrémních meteorologických jevů.

Díky dvěma speciálně navrženým kamerám bude satelit pozorovat atmosférický jev zvaný airglow anebo vzdušné záření. Konkrétně se jedná o záření atomického kyslíku (O) a hydroxylu (OH). Měření intenzity záření v různých vrstvách atmosféry zajistí ucelený obraz o parametrech gravitačních vln.

Mezinárodní spolupráce

Misi SOVA-S vede tým OHB Czechspace a podporu mu poskytuje konsorcium špičkových vědeckých a průmyslových partnerů, mezi něž patří například Berlin Space Technologies a OHB System. Vědecké týmy jsou vedeny hlavním výzkumníkem z Německé kosmické agentury (DLR) a Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR (IAP-CAS).

Tato mezinárodní spolupráce zajišťuje, že mise SOVA-S naplní vysoké standardy ESA a zároveň přispěje k inovacím v oblasti atmosférického výzkumu.

Co bude následovat

SOVA-Scout doplňuje mise ESA Earth Explorer 11 Candidate mission CAIRT a Earth Explorer 12 Candidate mission Keystone a vyznačuje se agilním a nízkonákladovým vývojovým procesem, jehož cílem je ověřit nový koncept misí pro budoucí aktivity ESA. Jako jeden z top 4 projektů iniciativy Scout bude mise během současné konsolidační fáze dále vyvíjena a finální výběr ze strany ESA se očekává v lednu 2027.

Pokud bude mise úspěšná, SOVA-S nejen přinese zásadní vědecká data, ale také posílí postavení České republiky v rychle se rozvíjejícím evropském kosmickém sektoru.

OHB Czechspace

Společnost OHB Czechspace sídlí v Brně a je členem technologické skupiny OHB SE. Dodává konstrukce vesmírných sond, družicových adaptérů a podpůrných pozemních zařízení podle specifikací zákazníka. Zaměřuje se na jejich vývoj, návrh konstrukce, ověřování, zajištění nákupu a montáže, provádění mechanických zkoušek a dalších souvisejících úkolů. Společnost získala řadu zakázek v rámci programů ESA. Patří mezi ně mise planetární obrany Hera, průzkumná mise PLATO a také montáž prachového štítu Comet Interceptor. Více najdete na https://www.ohb-czech.cz/cz/.

Kontakt pro média: Zuzana Sieklová, +420 777 999 584, pr@ohb-czech.cz 




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: SOVA-S, OHB Czechspace


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko H-alfa

Další informace »