Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Noční svítící oblaka 2019

Fotogalerie: Noční svítící oblaka 2019

Noční svítící oblaka 21. června 2019 nad Sečskou přehradou.
Autor: Petr Horálek.

Sezóna nočních svítících oblak v roce 2019 začala velmi předčasně, za čímž podle odborníků stojí nízká sluneční aktivita a také poněkud vyšší konzistence meteorického prachu i vody vy vyšších vrstvách atmosféry. Mrazivě krásné struktury "elektricky" modrých oblak již zaznamenalo i několik českých fotografů, a tak přinášíme čtenářskou galerii. Těšíme se na další úlovky!

Neboť sezóna teprve začala, lze doufat, že pozorování značně přibude. Noční oblaka vyhlížejte nevysoko nad oblastí kolem severního obzoru vždy kolem nautického soumraku či rozbřesku (tedy cca mezi 22. hodinou a půlnocí a poté mezi 2. a 4. hodinou ranní). Výskyt NLC můžete dennodenně monitorovat přes online kamery na Ukazy.astro.cz. Sezóna obvykle trvá až do konce července, všem držíme palce k pěkným fotografickým úlovkům a těšíme se na ně!

Fotografie jsou řazeny od nejnovějších příspěvků podle data pořízení. Své fotografické úlovky můžete do galerie zasílat přes formulář. Zdařilé záběry rovněž nezapomeňte zaslat do České astrofotografie měsíce.

Jedinečná podivaná: NLC 21. června 2019 na celé obloze!

Vyjma snímků níže, z nichž mnohé čtenáři pořídili právě v tento den, v pátek 21. června 2019, si můžete vychutnat i video Martina Setváka natočené od stanice metra Vyšehrad (z terasy před kongresovým centrem) a interaktivní prohlídku nočních oblak viditelných prakticky po celé obloze nad Sečskou přehradou. Oblaka byla vůbec nejvýraznější z našich končin od 15. června 2012. Tento interaktivní záznam pořídil Petr Horálek, mnoho dalších snímků pak najdete na jeho webu.

Video: NLC 21. června 2019 nad Prahou
(autor: Martin Setvák)

Prohlídka funguje stejně jako na facebooku - chyťte myší libovolnou část obrazu a prohlížejte si jej po celém sférickém rozhledu. Můžete si rovněž oblasti nazvětšovat, vychutnat si prohlídku na celé obrazovce... Pokud se prohlídka nenačte nebo se zobrazí s chybami, stačí pouze obnovit stránku (klávesa F5).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Článek: Noční svítící oblaky a tipy na jejich pozorování
[2] Čtenářské galerie Astro.cz
[3] Rekordní Noční svítící oblaka v USA
[4] Galerie českých a slovenských pozorování na Ukazy.astro.cz
[5] Světová galerie na Spaceweather.com

Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »