Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Osmá múza astronomie Urania

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Osmá múza astronomie Urania

RNDr. Jiří Grygar
Autor: TV Noe

RNDr. Jiří Grygar, CSc. formou besedy představuje astronomii jako inspiraci pro vědu a umění. Od antiky po středověk v českých zemích - jak Tycho de Brahe zavítal do Čech a proč? Co v Praze vykonal a čím byl prospěšný Johannesi Keplerovi, který s ním v Praze prodléval? Představí Keplerovu činnost i jeho významné publikace.

Zastaví se také nad neobyčejným dílem Jana Nerudy a jeho podílu na vybudování ondřejovské hvězdárny. Co přinesla jeho pozoruhodná sbírka básní Písně kosmické, a to nejenom poezií, ale i z vědeckého pohledu?

I nedávno zesnulá básnířka Bohumila Grögerová inspirována astronomií obohatila umění vědou.

Premiéru odvysíláme v sobotu 4. března 2023 ve 20:20 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/36710-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-osma-muza-astronomie-urania

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/
O autorovi

Štítky: Jiří Grygar, Hlubinami vesmíru, TV Noe


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »