Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Osmá múza astronomie Urania

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Osmá múza astronomie Urania

RNDr. Jiří Grygar
Autor: TV Noe

RNDr. Jiří Grygar, CSc. formou besedy představuje astronomii jako inspiraci pro vědu a umění. Od antiky po středověk v českých zemích - jak Tycho de Brahe zavítal do Čech a proč? Co v Praze vykonal a čím byl prospěšný Johannesi Keplerovi, který s ním v Praze prodléval? Představí Keplerovu činnost i jeho významné publikace.

Zastaví se také nad neobyčejným dílem Jana Nerudy a jeho podílu na vybudování ondřejovské hvězdárny. Co přinesla jeho pozoruhodná sbírka básní Písně kosmické, a to nejenom poezií, ale i z vědeckého pohledu?

I nedávno zesnulá básnířka Bohumila Grögerová inspirována astronomií obohatila umění vědou.

Premiéru odvysíláme v sobotu 4. března 2023 ve 20:20 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/36710-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-osma-muza-astronomie-urania

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/
O autorovi

Štítky: Jiří Grygar, Hlubinami vesmíru, TV Noe


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »