Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Dr. Kateřinou Falk, laboratorní astrofyzika 2. díl

Hlubinami vesmíru s Dr. Kateřinou Falk, laboratorní astrofyzika 2. díl

Dr. Kateřina Falk v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Dr. Kateřina Falk, vědkyně zabývající se oborem, který zkoumá hmotu a její projevy pomocí metod v laboratořích, nás ponoří do dalších tajů laboratorní astrofyziky. Jakým způsobem se napodobují procesy a podmínky ve vesmíru v pozemských laboratořích? Je to vůbec možné? Co jsou lasery a jak fungují? Ve studiu si pomocí malých laserů ukážeme, jak fungují. S jejich pomocí ve velkých laboratořích však uskutečňujeme to, co nemůžeme jinak přesněji určit, protože to pozorovací metody neumožňují – dalekohledy, spektrální přístroje aj.

Podíváme se k Jupiteru, supernovám i výtryskům hmoty a dalším procesům. Laboratorní astrofyzika poskytuje podklady k přesnějším výpočtům.

Dr. Kateřina Falk v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Kateřina Falk v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
Dostaňme se tak k okolnostem, o nichž jsme si nedovedli ani představit, že je můžeme mít na dosah.

Premiéru odvysíláme v sobotu 7. října 2023 ve 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/38308-hlubinami-vesmiru-s-dr-katerinou-falk-laboratorni-astrofyzika-2-dil

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

Dr. Kateřina Falk v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Kateřina Falk v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Kateřina Falk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »