Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michalem Zajačkem, jádra galaxií

Hlubinami vesmíru s dr. Michalem Zajačkem, jádra galaxií

RNDr. Michal Zajaček, Ph.D. z Masarykovy university v Brně v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

V tomto díle se blíže podíváme především do center galaxií. Průvodcem nám bude RNDr. Michal Zajaček, Ph.D. z Masarykovy university v Brně. Jaké jsou černé díry uprostřed galaxií? Jak velké jsou? Jaké mají vlastnosti a co o nich již víme? Například v naši Mléčné dráze se nachází „podvyživená“ černá díra. Proč? Je to opravdu pro mnohé z nás až překvapivě málo, kolik hmoty za jeden rok pohltí. A jak na tom jsou velké černé díry ve velkých galaxiích?

Výzkum jader galaxií je často předmětem těch největších observatoří světa. Je zajímavě se podívat, jak se poznávají velikosti černých děr v jádrech galaxií. Úchvatné jsou výtrysky z center galaxií – kde je nalézáme, jaké jsou rychlosti u tzv. jetů….

Vydejme se na cestu do středů galaxií s dr. Michalem Zajačkem a nechme se vtáhnout do úžasných končin vesmíru.

Premiéru odvysíláme v sobotu 7. září 2024 ve 22:15 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/40618-hlubinami-vesmiru-s-dr-michalem-zajackem-jadra-galaxii

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Michal Zajaček


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2025 A6 Lemmon

Kometa jen tak sama mezi hvězdami.

Další informace »