Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Vladimírem Kopeckým Jr., PhD., Astrobiologie 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Vladimírem Kopeckým Jr., PhD., Astrobiologie 2. díl

RNDr. Vladimír Kopecký Jr.

V prvním díle roku 2021 budeme pokračovat v besedě s biofyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr. o astrobiologii.

Nejprve se podíváme po krátkém zastavení v naší Sluneční soustavě k exoplanetám. Je tam naděje na objevení života? Jaké tam jsou podmínky? A poté se vrátíme zpět k nám, k Marsu. Jaké jsou naše pohnutky a jaké naděje k návštěvě této blízké planety? A jak naše civilizace nahlíží a proč ke vzdáleným světům?

RNDr. Vladimír Kopecký Jr. Autor: TV Noe
RNDr. Vladimír Kopecký Jr.
Autor: TV Noe
Ukážeme si také přehled toho, co člověk již vyslal do vesmíru za informace o naší civilizaci či o sobě samém. Jaké signály či artefakty? A co ukazuje Drakeova rovnice či Fermiho paradox?

Premiéru odvysíláme v sobotu 9. ledna ve 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/30134-hlubinami-vesmiru-s-dr-vladimirem-kopeckym-jr-astrobiologie-2-dil. Poté bude možné pořad shlédnout ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

Vladimír Kopecký Jr. a moderátor Jindřich Suchánek v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Vladimír Kopecký Jr. a moderátor Jindřich Suchánek v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »