Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s manželi Ebrovými, 1. díl – srážky galaxií a temná hmota

Hlubinami vesmíru s manželi Ebrovými, 1. díl – srážky galaxií a temná hmota

Mgr. Jan Ebr, Ph.D. v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Mgr. Ivana Ebrová, Ph.D. a Mgr. Jan Ebr, Ph.D. pracují ve Fyzikálním ústavu AV ČR a oba i ve stejném astročásticovém oddělení. Jejich zaměření je však rozdílné. Dr. Ebrová se věnuje převážně srážkám galaxií a dr. Ebr astročásticím. Souvisejí tato témata?

Mgr. Ivana Ebrová v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Mgr. Ivana Ebrová v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe
Srážky galaxií přinášejí nejen úchvatné obrazy, které budou defilovat na pozadí pořadu, ale také nepřeberné množství zajímaných a překvapivých skutečností. A astročástice nám přinášejí nové pohledy na procesy ve vesmíru. Výzkum obou oborů nás doslova vtáhne do dechberoucích souvislostí. I temná hmota, dosud nezjištěná, ale předpokládaná je pro nás zatím sice záhadou, ale jak se zkoumá?

Pojďme spolu s manželi Ebrovými alespoň nahlédnout do úžasných prostor vesmíru…

Premiéru odvysíláme v sobotu 3. května 2025 ve 21:05 na TV Noe.

Manželé Ebrovi v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Manželé Ebrovi v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Bližší info k vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/42891-hlubinami-vesmiru-s-manzeli-ebrovymi-1-dil-srazky-galaxii-a-temna-hmota

Poté bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

 




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Jan Ebr, Ivana Ebrová


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »