Dr. Jiří Březina v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.V prvním díle pořadu Hlubinami vesmíru v roce 2014 bude setkání s dr. Jiřím Březinou. Tématem je planetologie. Už nyní běží reprízy, nejbližší právě dnes 9. ledna od 18:40.
Dr. Jiří Březina v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.Víte, že planetologie je již pokládána za součást geologie či lépe řečeno geologie je spojována s planetologií? Host pořadu Prof. Dr. Jiří Březina, CSc. je geologem a planetologem v jedné osobě. Ačkoliv dlouhá léta, od roku 1968, žije v Německu, vyučuje právě planetologii pro geology na Universitě Karlově v Praze.
V rozhovoru se budeme tedy samozřejmě dotýkat planetologie a navštívíme postupně tělesa Sluneční soustavy. Co vše je tam pro geologa – planetologa zajímavé? A co planety u jiných hvězd? I tam má planetologie logicky nasměrováno.
Vznesme se tedy za okraj naší Země a vzbuďme svou zvědavost, neboť svět planet a odhalování jejich tajemnství nám rozevírá poznání.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.
Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý
Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten