Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pomozte se svým počítačem vědcům - soutěž škol

Pomozte se svým počítačem vědcům - soutěž škol

Czech National Team - logo
Czech National Team - logo
Hlavním cílem soutěže je názorná ukázka možného využití jinak nevyužitého výpočetního výkonu dnešních počítačů pro výzkumné účely. Při běžné práci na PC totiž využíváme jeho výpočetní kapacitu jen z několika málo procent. Tento výpočetní výkon přitom může být zdarma a jednoduše poskytnut pro výzkum nových technologií, léků proti smrtelným nemocem (různé druhy rakoviny, AIDS, malárie), při zkoumání vesmíru, odhalování tajů matematiky, monitorování seismické aktivity, nebo třeba vytváření modelů pro klimatologii.

Soutěž bude probíhat ve školním roce 2011/2012, konkrétně s ohledem na provoz vysokých škol po dobu osmi měsíců (říjen-květen). Každý měsíc se bude soutěžit na jednom z pečlivě vybraných projektů a nejlepších patnáct škol bude obodováno. V celkovém součtu na konci soutěže budou obdarovány první tři školy věcnými dary od partnera soutěže, e-shopu s počítači a elektronikou CZC.cz. První cenou bude výkonný počítač (celková hodnota 25 000 Kč), druhou cenou bude projektor (v hodnotě 10 000 Kč) a třetí cenou multifunkční laserová barevná tiskárna (v hodnotě 5 000 Kč). Přesná specifikace cen bude zveřejněna až poslední měsíc soutěže, dle aktuální nabídky.

Každá práce počítače je v distribuovaných výpočtech ohodnocena takzvaným kreditem. Výše kreditu tedy úměrně ukazuje, kolik výpočetního času daný počítač, žák, třída, nebo i celá škola poskytla pro výzkum a jakou měrou se podílela na pokroku v daném projektu.

Žáci si jistě rádi zasoutěží mezi sebou a sledovat budou i výkon své třídy a školy v porovnání s ostatními, stejně jako celkové statistiky. Přitom přispějí k možným objevům, které zlepší či zachrání životy lidí po celém světě.

Každá škola utvoří pro účely soutěže mini tým, který se bude skládat ze žáků (a jejich podporovatelů), kteří se rozhodli darovat nevyužitý výpočetní výkon svého PC.

Do soutěže se mohou zapojit nejen školní počítače, ale i ty domácí - žáků, rodičů, nebo i firem a institucí, které budou ochotné danou školu podpořit. Počítače mohou být v provozu jen pár minut denně, nebo i po celý den, tak jak mají svůj běžný provoz, to už záleží na každém účastníku. Daný počtář přitom může mít připojeno ke svému účtu neomezené množství počítačů.

Pokud budete mít zájem o soutěži na vaší škole informovat, stačí si stáhnout informační leták, vytisknout a vyvěsit jej na viditelném místě ve Vaší škole.

Organizátorem soutěže je neziskové občanské sdružení Czech National Team (CNT), které pomáhá spolu s dalšími týmy z celého světa základnímu vědeckému výzkumu prostřednictvím běžných počítačů a distribuovaných výpočtů. Tato akce má oficiální souhlas Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a informace o ní naleznete mimo jiné i na stránkách MŠMT. Soutěž také podporují spřátelené organizace CNT (Česká astronomická společnost, Jednota českých matematiků a fyziků) a mezinárodní humanitární projekt World Community Grid, pro který je Czech National Team významným partnerem.

O bezpečnost školních sítí a počítačů se vůbec bát nemusíte. Distribuované výpočty existují již více než dvacet let a dosud nedošlo k jejich zneužití. Celý systém je zabezpečen tak, aby znemožňoval jakékoliv nabourání systému, tedy standardně jako kterýkoliv jiný program, který komunikuje prostřednictvím internetu.

Bližší informace o soutěži najdete na soutez.czechnationalteam.cz




O autorovi

Dušan Vykouřil

Dušan Vykouřil

Dušan Vykouřil (*1977, Újezd u Brna) je český popularizátor astronomie, zejména projektů distribuovaných výpočtů. V roce 2003 založil Czech National Team, jehož myšlenkou bylo sjednocení distribuovaných výpočtů v naší republice pod jeden tým a hlavně propagace těchto výpočtů u nás. Od té doby se CNT postupně připojil a účastní ve všech větších světových DC projektech. Lidé v týmu se od počátku snaží pomáhat všem nováčkům, pracovat na aktualizaci návodů, psaní článků o projektech a propagaci v médiích. Náš tým je největší tým v ČR a jeden z největších na světě.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »