Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Science Café startuje také v Poděbradech
redakce Vytisknout článek

Science Café startuje také v Poděbradech

Science Café logo
Science Café logo
Science Café se uskuteční ve čtvrtek 18. února 2010 od 19 hodin poprvé v Poděbradech v kavárně Viola. Tématem bude výzkum exoplanet, o kterém bude hovořit ředitel Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakub Rozehnal a Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu MFF UK.

Úspěšný cyklus neformálních debat s vědci – Science Café – se po Praze a Českých Budějovicích rozšiřuje do dalších měst České republiky. Nově budou diskusní večery probíhat také v Poděbradech. První tamní Science Café se uskuteční ve čtvrtek 18. února od 19 hodin v kavárně Viola. O výzkumu exoplanet a hledání nových Zemí bude vyprávět ředitel pražské Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal a Stanislav Poddaný z Astronomického ústavu. Bližší informace o akci je možné najít také na Facebooku. Vstupné na Science Café je 50 Kč.

Propojení projektu Science Café s lázeňským městem Poděbrady je více než logické. Vyplývá z lázeňského životního stylu a tradice, která sahá až do první poloviny minulého století. Pořádání akcí jako jsou přednášky, setkávání s vědci, cestovateli nebo umělci, vždy tvořilo nezbytnou součást kulturního a společenského programu světových lázní. „Myšlenka a poslání projektu Science Café nám umožňuje ideálně na tuto tradici navázat,“ říká organizátor poděbradského Science Café David Seidl z Creative Design Group.

Poděbrady jsou také kromě lázní i městem s několika středními školami a odbornými učilišti. A právě mladí lidé, pro které může být tento způsob propagace vědy a  vzdělávání atraktivní, ocení jeho moderní formu. „Jsme přesvědčeni, že si Science Café vybuduje v kulturním a společenském životě Poděbrad svoje unikátní místo a bude tak pokračovat ve smysluplném  popularizování české vědy a vědců, kterým se v dnešní době tolik mediální podpory nedostává,“ dodává David Seidl.

Science Café jako celosvětově oblíbený projekt popularizace vědy probíhá v České republice od listopadu 2008 pod záštitou občanského sdružení Otevíráme. „Snažíme se podporovat rozvoj Science Café v dalších městech České republiky. Máme radost, že si projekt získává své stálé příznivce z řad návštěvníků i odborníků,“ říká Lukáš Soukup, předseda Otevíráme.

Více informací o Science Café, včetně videopodcastů s hosty a odkazů na audiozáznamy Českého rozhlasu Leonardo, najdete na webových stránkách www.sciencecafe.cz.

Zájemci si mohou v e-shopu Artychok.com zakoupit také trička s motivem Science Café. Jejich koupí zároveň projekt Science Café podpoří.

Kontakty:
 

www.sciencecafe.cz • www.facebook.com/sciencecafe • www.twitter.com/sciencecafecz




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »