Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vladimír Kovářík
redakce Vytisknout článek

Vladimír Kovářík

Vladimír Kovářík Autor: Hvězdárna Přerov
Vladimír Kovářík
Autor: Hvězdárna Přerov
Dne 27. 12. 2014 nás ve věku 67 let navždy opustil dlouholetý vedoucí a člen hvězdárny Přerov Vladimír Kovářík.

Vladimír Kovářík Autor: Hvězdárna Přerov
Vladimír Kovářík
Autor: Hvězdárna Přerov
Narozen v roce 1947, vystudoval elektrotechnickou průmyslovku v Lipníku a následně absolvoval PSA (pomaturitní studium astronomie). Pracoval v Meoptě v počítačovém středisku jako mechanik elektro. Po přestěhování vyřazeného počítače MINSK z Meopty na přerovskou hvězdárnu byl počítač ještě řadu let využíván pro různé účely, kde se o jeho chod pečlivě staral. Jako dlouholetý vedoucí přerovské hvězdárny má nemalý podíl na jejím fungování a velkou zásluhu na provozu (zejména z hlediska údržby a elektro).

Nejvíce se zajímal o kosmonautiku, o níž také dělal přednášky (a účastnil se kosmonautických seminářů ve Valašském Meziříčí). O pilotovaných letech do vesmíru napsal zajímavou publikaci, kterou vytiskl na vlastní náklady. Mimo jiné se velmi zajímal se o historii Přerova a sbíral pohlednice (zejména historického Přerova), rád také chodil na houby. Má syna, který žije v Jičíně.

Převzato z webu Hvězdárny Přerov




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Vladimír Kovářík


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »