Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází 111. Astropis č. 1/2018

Vychází 111. Astropis č. 1/2018

Astropis, číslo 1 roku 2018

Společnost Astropis už dokázala připravit a vydat 111 čísel časopisu, který se již pevně zabydlel na naší scéně. Obálce dominuje nádherná fotografie ze startu Falconu Heavy a tak je jasné, jaké je jedno z hlavních témat tohoto čísla. Z astronomických jevů ovšem nezapomínejme ani na mezihvězdného návštěvníka Oumuamua, kterému je také věnován jeden článek. Očekávat můžeme i další pohled na gravitační vlny z pera Petra Kulhánka a mnohé další.

Úspěšný start rakety SpaceX Falcon Heavy podrobně rozebírá ve svém článku Lukáš Houška. Na objev prvního mezihvězdného asteroidu 'Oumuamua se bez senzačních frází podíval Petr Scheirich. Petr Kulhánek navazuje na stále aktuální dění kolem gravitačních vln a svůj článek věnuje alternativním metodám jejich detekce.

Opět se na stránkách časopisu můžete setkat se zajímavým rozhovorem – tentokrát Jana Žďárská vyzpovídala prof. Ondřeje Čada z MFF UK na téma současných poznatků o tajemném měsíci planety Saturn Enceladus. V historickém okénku Pavel Pecháček představí po delší době ženskou osobnost, a to Henriettu Swan Leavittovou, která se narodila právě před 150 lety.

Lukáš Houška (Kosmonautix.cz) je tradičně zodpovědný za rubriku shrnující novinky v kosmonautice.  Mezi pravidelné příspěvky můžeme také řadit představování útvarů na Měsíci od Milana Blažka – v tomto čísle se věnuje kráteru Aristoteles. Z dalších pravidelných částí jmenujme novinky z astronomie, mapu oblohy se seznamem úkazů, představení vybrané sekce ČAS (tentokrát Kosmologické sekce) nebo recenze. V nich se seznámíte s dvěma zajímavými publikacemi – Stuart Clark: Hledání druhé Země a ryze praktickou příručkou pro aktivní astronomy od Zdeňka Řehoře: Praktická astronomická optika.

Věříme, že se vám nové číslo časopisu Astropis bude líbit.




Štítky: Astropis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »