Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 115 – Speciál pro rok 2018

Vychází Astropis 115 – Speciál pro rok 2018

Astropis Speciál 2018, obálka

Každý rok vychází jedno speciální číslo, venované nějakému tématu. Rok 2018 je věnován československým dotykům s vesmírem. Tímto způsobem jsme se rozhodli oslavit 100 let od vzniku samostatného Československa a shrnout důležité a zajímavé kapitoly z historie pilotované i nepilotované kosmonautiky, ve kterých figurují českoslovenští, čeští a slovenští vědci a inženýři. Nezůstane však jen u minulosti, podíváme se i na výhled do blízké budoucnosti.

Významným výročím roku 2018 z pohledu kosmonautiky je 40 let od letu prvního československého a evropského kosmonauta Vladimíra Remka. Z tohoto důvodu jsme se panem Remkem setkali a přinášíme zcela exkluzivní, otevřený rozhovor v nezkrácené verzi.

Nesmíme také opomenout slovenskou kosmonautiku, neboť v roce 2019 uplyne 20 let od letu prvního slovenského kosmonauta Ivana Belly. Ohlédnutí za jeho misí na MIR přináší Michal Vojsovič.

40 let také v roce 2018 uběhlo od letu první československé družice – Magionu 1. Misi nám připomene ve svém článku Martin Pauer.

Výročí v roce 2018 skutečně není málo – mimo jiné slavíme 10 let od vstupu ČR do organizace ESA, která otevřela českým firmám možnost jednoduše se podílet na vesmírných misích. Obsáhlé shrnutí dekády v ESA přináší Ondřej Šváb a Vladimír Libý na něj navazuje rozhovorem s generálním ředitelem ESA Johannem-Dietrichem Wörnerem.

V roce 2017 pro změnu uběhlo 10 let od přidružení ČR do Evropské jižní observatoře (ESO). Historii ESO, přínos a výsledky českých vědců nám představí Soňa Ehlerová a Viktor Votruba.

V tom samém roce indická raketa PSLV na oběžnou dráhu Země (mimo jiné) vynesla i dva cubesaty, které si vysloužily pozornost hlavních médií v obou státech – šlo totiž o český VZLUSAT-1 a slovenský skCUBE. Shrnutí obou misí přinášejí Petr Skala a Jakub Kapuš.

Jolana Kočišová se podílela na zajímavých, nicméně ne příliš známých experimentech s křepelkami v beztížném stavu jak na vědecké družici, tak na stanici MIR (mimo jiné i během mise I. Belly, popsané v jiném článku v tomto Speciálu). Tyto experimenty nám přiblíží ve svém článku.

I ve Speciálu se dočkáte recenze – Ondřej Nývlt představuje knihu našeho významného popularizátora kosmonautiky Karla Pacnera, který před nějakou dobou vydal knihu „Češi v kosmu“, jež představuje zásadní průřez zapojení československých vědců a inženýrů do astronautiky.

Milan Halousek připravil portrét amerického astronauta Andrewa Feustela, který je díky své manželce spojen s naším státem a nikdy to během svých misí ať k HST nebo ISS nezapomněl připomenout – tak se v beztížném stavu objevily například Nerudovy „Písně kosmické“ a dvakrát i Krteček.

Nechceme se ale věnovat jen minulosti, protože se naši vědci a inženýři zapojují čím dál více do vesmírných projektů. Stručné představení toho nejzajímavějšího, na co se můžeme těšit, připravil Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz.

Věříme, že se vám tento výjimečný Speciál bude líbit,

redakce časopisu Astropis
Štítky: Astropis


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »