Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 126

Vychází Astropis 126

Astropis č. 126 přináší mj. informace z Marsu

Předem se chceme všem našim čtenářům omluvit za zpoždění vydání nového čísla, na němž se velkou měrou podílela epidemie nemoci COVID-19. Aktuální číslo se hned ve několika článcích věnuje úspěchům automatických sond. Hlavním tématem je přistání roveru Perserverance, jehož misi nám představí Martin Pauer. Nedávnému úspěchu čínské astronautiky v podobě návratu pouzdra se vzorky z Měsíce se věnuje Václav Laifr. Michal Švanda shrne první dva roky mise Parkerovy sluneční sondy, která již ukazuje zajímavé výsledky, ale analýza dat je teprve na začátku. Lukáš Houška (Kosmonautix.cz) uvede další novinky z kosmonautiky, na které byly poslední měsíce i bez zmíněných událostí více než bohaté.

Samozřejmě nabídneme i jiná témata: Pro fanoušky našich historických článků máme dokonce dva: První připravil Pavel Najser a obsahuje medailonek Jeremiaha Horrockse, jenž i přes svou brzkou smrt dokázal vytvořit hodnotné a obsáhlé vědecké dílo. Druhý je pak dílem kolektivů autorů Bohumil a Vladimír Böhm a Jan Vondrák, kteří se ve svém textu věnují pozorování Merkuru Mayskou civilizací.

Pavel Gabzdyl představí zajímavý experiment, který proběhl v dubnu v Brně a měl za úkol mapovat světelní znečištění díky zhasnutí veřejného osvětlení. Jaroslav Pavlousek se ve svém článku věnuje otázkám, zda mohly na Venuši existovat podmínky vhodné pro život i ve spojitosti s trochu senzačními zprávami o objevu fosfanu ve zdejší atmosféře.

Kromě toho jsou připraveny tradiční rubriky jako astronomické novinky, obloha a recenze. V ní se Radek Mašata věnuje knize Leonarda Mlodinowa „Stephen Hawking: Paměti o přátelství a fyzice“, jejíž obsah se týká osobních vzpomínek autora na jednoho z nejznámějších fyziků. V rubrice ČAS se představuje její brněnská pobočka.

V tomto čísle se také dočtete o anketě, kterou bychom rádi, aby naši pravidelní čtenáři vyplnili.

Redakce časopisu Astropis




Štítky: Astropis


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »