Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 126

Vychází Astropis 126

Astropis č. 126 přináší mj. informace z Marsu

Předem se chceme všem našim čtenářům omluvit za zpoždění vydání nového čísla, na němž se velkou měrou podílela epidemie nemoci COVID-19. Aktuální číslo se hned ve několika článcích věnuje úspěchům automatických sond. Hlavním tématem je přistání roveru Perserverance, jehož misi nám představí Martin Pauer. Nedávnému úspěchu čínské astronautiky v podobě návratu pouzdra se vzorky z Měsíce se věnuje Václav Laifr. Michal Švanda shrne první dva roky mise Parkerovy sluneční sondy, která již ukazuje zajímavé výsledky, ale analýza dat je teprve na začátku. Lukáš Houška (Kosmonautix.cz) uvede další novinky z kosmonautiky, na které byly poslední měsíce i bez zmíněných událostí více než bohaté.

Samozřejmě nabídneme i jiná témata: Pro fanoušky našich historických článků máme dokonce dva: První připravil Pavel Najser a obsahuje medailonek Jeremiaha Horrockse, jenž i přes svou brzkou smrt dokázal vytvořit hodnotné a obsáhlé vědecké dílo. Druhý je pak dílem kolektivů autorů Bohumil a Vladimír Böhm a Jan Vondrák, kteří se ve svém textu věnují pozorování Merkuru Mayskou civilizací.

Pavel Gabzdyl představí zajímavý experiment, který proběhl v dubnu v Brně a měl za úkol mapovat světelní znečištění díky zhasnutí veřejného osvětlení. Jaroslav Pavlousek se ve svém článku věnuje otázkám, zda mohly na Venuši existovat podmínky vhodné pro život i ve spojitosti s trochu senzačními zprávami o objevu fosfanu ve zdejší atmosféře.

Kromě toho jsou připraveny tradiční rubriky jako astronomické novinky, obloha a recenze. V ní se Radek Mašata věnuje knize Leonarda Mlodinowa „Stephen Hawking: Paměti o přátelství a fyzice“, jejíž obsah se týká osobních vzpomínek autora na jednoho z nejznámějších fyziků. V rubrice ČAS se představuje její brněnská pobočka.

V tomto čísle se také dočtete o anketě, kterou bychom rádi, aby naši pravidelní čtenáři vyplnili.

Redakce časopisu Astropis




Štítky: Astropis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »