Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 126

Vychází Astropis 126

Astropis č. 126 přináší mj. informace z Marsu

Předem se chceme všem našim čtenářům omluvit za zpoždění vydání nového čísla, na němž se velkou měrou podílela epidemie nemoci COVID-19. Aktuální číslo se hned ve několika článcích věnuje úspěchům automatických sond. Hlavním tématem je přistání roveru Perserverance, jehož misi nám představí Martin Pauer. Nedávnému úspěchu čínské astronautiky v podobě návratu pouzdra se vzorky z Měsíce se věnuje Václav Laifr. Michal Švanda shrne první dva roky mise Parkerovy sluneční sondy, která již ukazuje zajímavé výsledky, ale analýza dat je teprve na začátku. Lukáš Houška (Kosmonautix.cz) uvede další novinky z kosmonautiky, na které byly poslední měsíce i bez zmíněných událostí více než bohaté.

Samozřejmě nabídneme i jiná témata: Pro fanoušky našich historických článků máme dokonce dva: První připravil Pavel Najser a obsahuje medailonek Jeremiaha Horrockse, jenž i přes svou brzkou smrt dokázal vytvořit hodnotné a obsáhlé vědecké dílo. Druhý je pak dílem kolektivů autorů Bohumil a Vladimír Böhm a Jan Vondrák, kteří se ve svém textu věnují pozorování Merkuru Mayskou civilizací.

Pavel Gabzdyl představí zajímavý experiment, který proběhl v dubnu v Brně a měl za úkol mapovat světelní znečištění díky zhasnutí veřejného osvětlení. Jaroslav Pavlousek se ve svém článku věnuje otázkám, zda mohly na Venuši existovat podmínky vhodné pro život i ve spojitosti s trochu senzačními zprávami o objevu fosfanu ve zdejší atmosféře.

Kromě toho jsou připraveny tradiční rubriky jako astronomické novinky, obloha a recenze. V ní se Radek Mašata věnuje knize Leonarda Mlodinowa „Stephen Hawking: Paměti o přátelství a fyzice“, jejíž obsah se týká osobních vzpomínek autora na jednoho z nejznámějších fyziků. V rubrice ČAS se představuje její brněnská pobočka.

V tomto čísle se také dočtete o anketě, kterou bychom rádi, aby naši pravidelní čtenáři vyplnili.

Redakce časopisu Astropis
Štítky: Astropis


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »