Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 130

Vychází Astropis 130

Obálka Astropisu č. 130 (2022)

Jak již obálka napovídá, tak hlavní článek čísla, který připravil Petr Kulhánek, se týká dlouho očekávaného vesmírného teleskopu JWST. Václav Pavlík pak představí první snímek z tohoto dalekohledu. V tomto vydání se dočkáte i článku o astrotechnice – Jan Zahajský se v něm věnuje azimutálním montážím. Pavel Gabzdyl se ve svém textu zamýšlí nad skutečnou jasností úplňkového Měsíce. Také se můžete těšit na odhalení, kdo obdržel Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii za rok 2021. Historické okénko Pavla Najsera je věnována Johnu Frederikovi Williamovi Herschelovi – synovi objevitele planety Uran.

Jako obvykle jsou pro vás připraveny novinky z astronautiky (Lukáš Houška z Kosmonautix.cz) i astronomie či obloha, kde Vladimír Libý a Václav Pavlík připravili kromě mapky i pozorovací popis objektů M57, M13 či M92 a vícehvězdného systému Epsilon Lyrae. Opět přinášíme dvě recenze – tentokrát na knihu Michaela Voplatky Do kosmu krok za krokem a na Hvězdářskou ročenku 2022 od Jakuba Rozehnala s kolektivem. Poslední pravidelnou rubrikou je okénko ČAS, kde se představí Společnost pro meziplanetární hmotu (kommet.cz).

Za celou redakci vám přejeme příjemně strávený čas nad stránkami našeho časopisu.
Štítky: Astropis


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »