Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 131

Vychází Astropis 131

Obálka časopisu Astropis č. 131

Vychází Astropis č. 131. Samozřejmě, že na prvním místě nesmíme opomenout dechberoucí snímky z teleskopu JWST a jejich srovnání s daty z HST. Číslo pak zahajuje nekonečný seriál každoročních shrnutí událostí v astronomii za předchozí rok od osvědčeného tandemu Jiří Grygar a David Ondřich. Jiří Podolský se ve svém článku podrobně věnuje prvnímu snímku černé veledíry v centru naší Galaxie, pořízeného EHT. Druhým dílem pokračuje Pavel Najser ve shrnutí života a díla Johna Herschela. Jak se více než 100 let starý dvojitý Zeissův astrograf, který je hlavním dalekohledem Štefánikovy hvězdárny v Praze, vydal na renovaci, pro nás sepsal Tomáš Prosecký.

Kromě tradiční oblohy (pro podzim 2022) a tipů na objekty k pozorování od Vladimíra Libého a Václava Pavlíka se věnujeme praktické astronomii ještě ve dvou článcích: Daniel Beneš se zabývá aktuálním a velmi palčivým problémem vlivu flotil satelitů jako je např. Starlink na pozemní astrofotografii a astronomii. Josef Ladra pak porovná trojici dalekohledů, které jsou dobře použitelné jak pro denní, tak astronomická pozorování.

Dvojice recenzí od Vladimíra Kopeckého se tentokrát týká knihy Jima Al-Khalili: Svět podle fyziky a publikace P. Gabzdyla a J. Duška: Náš vesmír počátkem 21. století, která pomocí fotografií představuje vesmír.

Klasické rubriky doplňuje představení Sekce proměnných hvězd a exoplanet jako součásti ČAS, novinky z astronomie a novinky z kosmonautiky (od Lukáše Houšky z Kosmonautix.cz).

Přejeme příjemné chvíle strávené nad stránkami našeho časopisu a doufáme, že nám zachováte přízeň i důvěru.

Redakce časopisu Astropis

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astropisu



Štítky: Astropis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »