Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 131

Vychází Astropis 131

Obálka časopisu Astropis č. 131

Vychází Astropis č. 131. Samozřejmě, že na prvním místě nesmíme opomenout dechberoucí snímky z teleskopu JWST a jejich srovnání s daty z HST. Číslo pak zahajuje nekonečný seriál každoročních shrnutí událostí v astronomii za předchozí rok od osvědčeného tandemu Jiří Grygar a David Ondřich. Jiří Podolský se ve svém článku podrobně věnuje prvnímu snímku černé veledíry v centru naší Galaxie, pořízeného EHT. Druhým dílem pokračuje Pavel Najser ve shrnutí života a díla Johna Herschela. Jak se více než 100 let starý dvojitý Zeissův astrograf, který je hlavním dalekohledem Štefánikovy hvězdárny v Praze, vydal na renovaci, pro nás sepsal Tomáš Prosecký.

Kromě tradiční oblohy (pro podzim 2022) a tipů na objekty k pozorování od Vladimíra Libého a Václava Pavlíka se věnujeme praktické astronomii ještě ve dvou článcích: Daniel Beneš se zabývá aktuálním a velmi palčivým problémem vlivu flotil satelitů jako je např. Starlink na pozemní astrofotografii a astronomii. Josef Ladra pak porovná trojici dalekohledů, které jsou dobře použitelné jak pro denní, tak astronomická pozorování.

Dvojice recenzí od Vladimíra Kopeckého se tentokrát týká knihy Jima Al-Khalili: Svět podle fyziky a publikace P. Gabzdyla a J. Duška: Náš vesmír počátkem 21. století, která pomocí fotografií představuje vesmír.

Klasické rubriky doplňuje představení Sekce proměnných hvězd a exoplanet jako součásti ČAS, novinky z astronomie a novinky z kosmonautiky (od Lukáše Houšky z Kosmonautix.cz).

Přejeme příjemné chvíle strávené nad stránkami našeho časopisu a doufáme, že nám zachováte přízeň i důvěru.

Redakce časopisu Astropis

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astropisu



Štítky: Astropis


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »