Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis č.116

Vychází Astropis č.116

Astropis č. 116 (2019/01)

Právě vychází Astropis 116, který nás přivádí do roku 2019, kdy slavíme 25 let tohoto časopisu. Tomuto výročí se hned v úvodníku věnuje šéfredaktor Vladimír Kopecký Jr. Dva články se týkají populárního tématu exoplanet – Petr Kabáth pokračuje ve svém miniseriálu o jejich objevování, v němž se tentokrát věnuje hledání z povrchu Země. David Ondřich pak navazuje shrnutím právě ukončené vesmírné mise Kepler (sonda byla vypnuta 15. 11. 2018). Aktuální téma přináší i Václav Laifr, který se věnuje úspěchu čínské kosmonautiky – měkkému přistání sondy Chang’e 4 na odvrácené straně Měsíce a vyjížďce lunochodu Yutu 2 po měsíčním povrchu.

Pavel Pecháček nám představí australského astronoma Johna Tebbutta a australskou astronomii 19. století, což je pro našince poněkud exotické téma. Milan Blažek se tentokrát nevěnuje jednomu konkrétnímu měsíčnímu kráteru, ale neméně zajímavých útvarům – měsíčním brázdám. Po delší době přinášíme také praktické pozorovatelské téma – Jiří Kubánek ve svém článku popisuje, co obnáší pozorování zákrytů hvězd planetkami pro amatérské pozorovatele, co je k tomu třeba a jaké zákryty v letošním roce můžeme pozorovat.

Jako tradičně nemohou chybět novinky z astronomie a kosmonautiky (od Lukáše Houšky z Kosmonautix.cz) či obloha s nebeskými úkazy od dubna do června 2019. Česká astronomická společnost ve svém okénku představuje „Český národní komitét pro vztahy Slunce–Země“ (SCOSTEP). V recenzích Ondřej Nývlt představí knihu „Tajemná zatmění“ oblíbeného a světově známého astrofotografa Petra Horálka a Zdislav Šíma uvede přehledovou knihu Josefa Smolky týkající se prvního ředitele Klementinské hvězdárny Josefa Steplinga.

Jako vždy věříme, že se vám nové číslo časopisu Astropis bude líbit.

Vaše redakce

www.astropis.cz

www.facebook.com/Astropis
Štítky: Astropis


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »