Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází letní Astropis č. 122

Vychází letní Astropis č. 122

Astropis č. 122

Jak již obálka avizuje, nezapomeneme se věnovat hlavní astronautické události posledních měsíců – Lukáš Houška ve svém článku shrnuje dosavadní průběh historického letu první soukromé pilotované lodi do vesmíru, včetně zakotvení u ISS.  

Jiří Grygar s Davidem Ondřichem přináší první část seriálu „Letošní pohled na vesmír vloni“, rekapitulujícího astronomické objevy a události roku 2019. Miroslav Bárta dokončí představení přístrojů moderní radioastronomie – především pak observatoře ALMA, která úzce souvisí i s českou vědou. Aby seriálů nebylo málo, Václav Pavlík pokračuje dalším článkem o hvězdokupách – tentokrát na téma „Mohou hvězdokupy zkolabovat?“.

V historické sekci Pavel Pecháček uvádí portrét Asapha Halla, jenž se zapsal do dějin objevem Marsových měsíců Phobos a Deimos. Tento článek je doplněn vskutku netradiční vystřihovánkou Emily Lakdawallové a Chucka Clarka – kdo má šikovné ruce, může si doma vytvořit vlastní modely marťanských měsíců.

Samozřejmě se jako vždy dočkáte rubriky se souhrnem, co a kdy na obloze uvidíte, shrnutí novinek z astronautiky za poslední období a také novinek z astronomie.

V okénku ČAS se představí jedna z nejmladších poboček – Astronomická společnost Chomutov. V knižní recenzi Vladimír Kopecký Jr. probírá knihu „Řád času“ italského fyzika Carlo Rovelliho, kterou do češtiny přeložil Jiří Podolský.

Také doporučujeme zaměřit pozornost na zajímavé fotografie aktuálních úkazů od českých a slovenských astrofotografů – především na fotografii tzv. rudých skřítků od Daniela Ščerby.

Redakce časopisu Astropis přeje čtenářům pohodové prožití léta pod hvězdnou oblohou, okořeněnou jasnou kometou C/2020 F3 Neowise.
Štítky: Astropis


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vesta

7.3. 2021; expozícia 49x30s, 1600ISO, Canon 350D+Pentacon 135/2.8@5.6;

Další informace »