Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází podzimní Astropis roku 2019

Vychází podzimní Astropis roku 2019

Obálka Astropisu, průběh úplné zatmění Slunce nad observatoří La Silla
Autor: Astropis/Petr Horálek

Vychází podzimní Astropis roku 2019 (číslo 119), jehož obálku a barevné stránky uvnitř zdobí fotografie z posledního úplného zatmění Slunce a částečného zatmění Měsíce. Hlavním článkem tohoto čísla je první díl shrnutí astronomických objevů roku 2018, které vzniká každoročně ve spolupráci Jiřího Grygara a Davida Ondřicha. Historická témata jsou tentokrát zastoupena textem Pavla Pecháčka o Marii Mitchellové – americké astronomce a průkopnici rovného vzdělávání mužů a žen. Václav Pavlík pokračuje v rozhovorech s laureáty Nobelových cen – tentokrát debatoval s Rainerem Weissem.

Měsíce se v tomto čísle netýká jen článek Milana Blažka o kráteru Taruntius, ale i text Martina Pauera shrnující, jaké mise k naší oběžnici plánují národní vesmírné agentury i soukromé společnosti – jak je vidět, Měsíc je horké téma. Astronautika se objeví ještě jednou, a to ve shrnutí novinek v tomto oboru za poslední měsíce v podání Lukáše Houšky ze serveru kosmonautix.cz.

Samozřejmě vás neošidíme o mapu noční oblohy se soupisem různých astronomický úkazů, novinky z astronomie a recenzi. V ní vám Ondřej Nývlt představí beletristickou knihu Zajatci Marsu od Zdeňka Pokorného. Pravidelná rubrika České astronomické společnosti pak představuje pražskou hvězdárnu v Ďáblicích.

Věříme, že se vám naše podzimní číslo bude líbit.

Redakce Astropisu

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Časopis Astropis



Štítky: Astropis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »