Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  První polární záře roku 2025 dvakrát hned na Nový rok

První polární záře roku 2025 dvakrát hned na Nový rok

Polární záře na širokoúhlém záběru z Jaroměře 1. 1. 2025 v 18:30 SEČ
Autor: Zdeněk Bardon

Krásné divadlo si nachystala obloha na Nový rok 1. ledna 2025. Původce novoročních polárních září je ale ještě ve starém roce, v silných erupcích na Slunci mezi 29. a 30. prosincem. Oblaka hustšího plazmatu postupně dosáhla zemské magnetosféry a především 1. ledna večer byla vidět slabší polární záře.

Úplně první zvýšení geomagnetické aktivity vyšlo na noc Silvestrovskou a skutečně, právě s příchodem roku 2025 se objevila první polární záře a zaznamenal ji například známý astrofotograf Petr Horálek.

Ovšem nejsilnější geomagnetická bouře nastala poté, co dorazila další vlna částic 1. ledna večer a kolem 18:30 SEČ se obloha nad severem zbarvila do červena a byly patrné i slabší pruhy. 

Polární záře 1. ledna 2025 večer byla místy viditelná přes vysokou oblačnost a místy vůbec. Zde šťastnější pozorovatel ze slovenské Belé nad Cirochou Autor: Ján Gajdoš
Polární záře 1. ledna 2025 večer byla místy viditelná přes vysokou oblačnost a místy vůbec. Zde šťastnější pozorovatel ze slovenské Belé nad Cirochou
Autor: Ján Gajdoš

Obloha nad Ostravskem 1. 1. 2025 v 18:30 SEČ, slabší polární záře je dobře patrná na severozápadem. Autor: Planetárium Ostrava.
Obloha nad Ostravskem 1. 1. 2025 v 18:30 SEČ, slabší polární záře je dobře patrná na severozápadem.
Autor: Planetárium Ostrava.

Jak už to bývá, zrovna na večerní dobu už vyšel příchod frontální oblačnosti. Pravděpodobně tedy mnoho lidí záři vůbec nevidělo a ostatním, kteří se zkoušeli dívat, ji zčásti nebo zcela zakryla.

Děkujeme za sdílení případných vašich úspěšných snímků v čtenářské galerii. Zde je formulář pro zasílání snímků.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Polární záře


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »