Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Petr Horálek Astronomie

Nenechte ujít přechod Merkuru! Jen za 4 hodiny!

Počasí je snové a za něco přes 4 hodiny se na Slunci objeví tmavá kruhová piha. Po neuvěřitelných 13 letech tak uvidíme přecházet před Sluncem planetu Merkur! Úkaz začíná ve 13:12 a pozorovat je můžete až do západu Slunce. Na celém území Česka probíhá spoustu akcí pro veřejnost, zejména na lidových hvězdárnách. Veškeré informace najdete na www.astro.cz/merkur2016. Pokud úkaz vyfotíte, nenechte si snímky pro sebe a určitě nám je zašlete přes formulář. Po západu Slunce si také nenechte ujít krásný srpek mladého Měsíce.

Redakce Astro.cz Astronomie

Přechod Merkuru 2016 pozorujte online i z Kanárů nebo Chile

ESA v rámci vzdělávacího projektu CESAR pořádá 9. května od 12:20 SELČ online program k události přechodu planety Merkur přes Sluneční disk určený pro mládež a širokou veřejnost z celé Evropy. V průběhu živého vysílání proběhne několik přednášek o tématech souvisejících s přechodem Merkuru a jeho pozorováním. Zároveň na stránkách události bude možné sledovat aktuální vývoj jevu pomocí dalekohledů ve dvou spektrálních oborech a to ve viditelném světle a čáře vodíku H-alfa. Pozorování bude probíhat z Kanárského ostrova Tenerife a z Cerro Paranalu v Chille. V průběhu celé akce budete mít také možnost položit odborníkům otázku pomocí Q&A formuláře. Hlavní program bude v anglickém jazyce. Pro další informace navštivte stránky akce nebo piště na Vaclav.Glos@esa.int.

Jan Sládeček Astronomie

Za úplným zatměním Slunce 2017 do USA

Chcete být svědky velmi očekávaného zatmění Slunce v srpnu příštího roku? Vydejte se s námi! Pozorování zatmění Slunce 21. 8. 2017 proběhne v Oregonu. Kromě zatmění je připraven také navazující cestopisný program (Crater Lake, Yellowstone, Dewils Tower aj.) a návštěva některých observatoří. Další informace jsou k dispozici vážným zájemcům, kontaktní osoba: Jan Sládeček, sladeclipse@seznam.cz.

Vít Straka Kosmonautika

Nafukovací modul připojen k ISS

Takže počínaje dnešními 11:36 SELČ je modul BEAM pevnou částí stanice ISS poté, co jej robotická paže vyložila z lodi Dragon a připojila k modulu Tranquility. Nafouknutí vzduchem na čtyř- až pětinásobek současných rozměrů přijde po adaptaci modulu na teplotní výkyvy na zemské orbitě a prověrkách těsnosti spojení koncem května.  Fotografie


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »