Západočeská pobočka České astronomické společnosti společně s dalšími partnery si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku Jiřího Grygara v Plzni, která se uskuteční 10. května 2016 od 18:30 v prostorách Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Přednáška „Žeň objevů“ je pro všechny účastníky zdarma. Více informací na www.zpcas.cz.
Počasí je snové a za něco přes 4 hodiny se na Slunci objeví tmavá kruhová piha. Po neuvěřitelných 13 letech tak uvidíme přecházet před Sluncem planetu Merkur! Úkaz začíná ve 13:12 a pozorovat je můžete až do západu Slunce. Na celém území Česka probíhá spoustu akcí pro veřejnost, zejména na lidových hvězdárnách. Veškeré informace najdete na www.astro.cz/merkur2016. Pokud úkaz vyfotíte, nenechte si snímky pro sebe a určitě nám je zašlete přes formulář. Po západu Slunce si také nenechte ujít krásný srpek mladého Měsíce.
ESA v rámci vzdělávacího projektu CESAR pořádá 9. května od 12:20 SELČ online program k události přechodu planety Merkur přes Sluneční disk určený pro mládež a širokou veřejnost z celé Evropy. V průběhu živého vysílání proběhne několik přednášek o tématech souvisejících s přechodem Merkuru a jeho pozorováním. Zároveň na stránkách události bude možné sledovat aktuální vývoj jevu pomocí dalekohledů ve dvou spektrálních oborech a to ve viditelném světle a čáře vodíku H-alfa. Pozorování bude probíhat z Kanárského ostrova Tenerife a z Cerro Paranalu v Chille. V průběhu celé akce budete mít také možnost položit odborníkům otázku pomocí Q&A formuláře. Hlavní program bude v anglickém jazyce. Pro další informace navštivte stránky akce nebo piště na Vaclav.Glos@esa.int.
Chcete být svědky velmi očekávaného zatmění Slunce v srpnu příštího roku? Vydejte se s námi! Pozorování zatmění Slunce 21. 8. 2017 proběhne v Oregonu. Kromě zatmění je připraven také navazující cestopisný program (Crater Lake, Yellowstone, Dewils Tower aj.) a návštěva některých observatoří. Další informace jsou k dispozici vážným zájemcům, kontaktní osoba: Jan Sládeček, sladeclipse@seznam.cz.
S planetologem Petrem Brožem navštívíme velký Jupiterův měsíc Io. Vypadá jako uhnětený z plastelíny a na jeho povrchu soptí na sto padesát aktivních vulkánů. Stránky, Zvukový archiv
Nenechte si ujít poutavou přednášku v Pardubicích - astrofyzik Zdislav Šíma Vás zavede do tajů zemského gravtačního pole a všeho s ním souvisejícícho. Přednáška se uskuteční již zítra na pardubické univerzitě. Více.
Ve galerii ČAS na Astro.cz je nyní ke zhlédnutí fotogalerie z Velkého setkání složek České astronomické společnosti v Ondřejově 16. dubna 2016. Autorem fotek je Martin Kotěra z POSEC a pobočky Vysočina. Více.
Sborník k 80. narozeninám Jiřího Grygara vyšel v prvotním nákladu 300 ks a ten byl během slavnostního odpoledne a večera při příležitosti oslav v Divadle Járy Cimrmana celý rozebrán. Sborník ovšem vyšel samozřejmě i elektronicky a je volně ke stažení na webu Hvězdárny Františka Pešty.
Takže počínaje dnešními 11:36 SELČ je modul BEAM pevnou částí stanice ISS poté, co jej robotická paže vyložila z lodi Dragon a připojila k modulu Tranquility. Nafouknutí vzduchem na čtyř- až pětinásobek současných rozměrů přijde po adaptaci modulu na teplotní výkyvy na zemské orbitě a prověrkách těsnosti spojení koncem května. Fotografie
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236