Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Petr Horálek Astronomie

Žně objevů 2015 online!

V úterý 12. dubna se na Hvězdárně a planetárium Brno odehraje zcela výjimečná přednáška. Jiří Grygar zde v premiéře odvypráví svůj pohled na vesmír v minulém roce – Žeň objevů 2015. Světově ojedinělý přehled oslaví již 50. narozeniny a v Brně zazní – již tradičně – v premiéře. Kromě několika set diváků přímo v sále digitária na Kraví hoře bude možné premiéru sledovat v přímém přenosu v řadě science centrech České republiky i přímo na Internetu. Více.

Petr Horálek Astronomie

Výpadek proudu 12. a 19. dubna

V úterky 12. a 19. dubna bude vždy po dobu pracovních hodin kvůli údržbářským pracem vypnutý proud v oblasti, kde leží i náš server. Astro.cz tedy v těchto dnech - předpokládáno od 7:30 do 18:30 - nebude dostupné. Sledovat samozřejmě můžete alespoň náš facebook, kterého se výpadek pochopitelně nedotkne. Děkujeme za pochopení.

Petr Horálek Astronomie

Nenechte si ujít přednášku SRB a ŠTYS – čeští Zeissové

Na úterý 5. dubna 2016 od 17 hodin v rámci programu skupiny HEXA (Historie exaktních věd) při PP JCMF byla připravena jedineční přednáška SRB a ŠTYS – čeští Zeissové, pojednávající o osudu těch, kteří pomáhali měřit a pozorovat oblohu, a nejen ji. Jaroslav Srb (1893 - 1967) a Josef Štys (1889 - 1950) navázali na keplerovskou tradici geometrické optiky doby rudolfinské v Praze a patřili mezi zakládající členy České astronomické společnosti. Jejich úžasná práce se dá charakterizovat mottem "Zrak jako rys, českým triedrem SRB a ŠTYS." Přednáška se uskuteční ve FIT, ČVUT v Praze, Thákurova 7, Praha 6 zasedací místnost A 1435, budova A – 14. podlaží. Více.

Pavel Suchan Astronomie

Družice HITOMI na pět kusů. Způsobila to exploze nebo srážka s tělesem meziplanetární hmoty?

Vypadá to, že družice HITOMI (alias ASTRO - H), na jejíž měření v rentgenovém oboru, ve kterém ze zemského povrchu pozorovat vesmír nemůžeme, se těšili i vědci z Astronomického ústavu AV ČR, zažila pořádnou destrukci. Nebývá zvykem, že se družice rozpadne. Pro americkou agenturu NASA a japonskou agenturu JAXA je to velmi špatná zpráva. Více na stránkách Astronomického ústavu AV ČR událost popisuje Dr. Jiří Svoboda.

Martin Černický Astronomie

Jarní MHV je opět tu!

O letošním víkendu na konci dubna, 29. 4. až 1. 5. 2016 proběhne tradiční setkání astronomů amatérů a příznivců astronomie vůbec - MHV 2016. Bude to již 19. setkání pod hvězdnou oblohou, přinášející společné zážitky i výměnu zkušeností, nápadů a možnost okouknout různorodou techniku. Zveme všechny astro-nadšence, ať se k nám přijedou podívat. Více o akci najdete na stránkách Pražské pobočky ČAS, která akci pořádá. Přihlašovací stránku najdete zde www.supra-dalekohledy.cz.

Redakce Astro.cz Astronomie

Úplné zatmění Slunce

V noci na středu 9. března proběhlo v Indonésii úplné zatmění Slunce a jeden náš čtenář měl štěstí na počasí a pořídil fantastický záběr, který s námi chtěl sdílet. Zde jej máme:

Autor: Radim Strycharski
Refraktor Telementor 50/540 + Nikon D90, ISO 200, výřez

Tomáš Dobrovodský Ostatní

Deň hvezdární a planetárií na Slovensku

Nadchádzajúcu nedeľu 13. marca 2016 prebehne opäť po celom Slovensku Deň hvezdární a planetárií. Astronomické zariadenia pripravili svojím návštevníkom na sedemnástich miestach po celej krajine zaujímavý program plný poučenia aj zábavy z oblasti astronómie. Viac informácií o miestach a začiatkoch podujatí, ako aj o ich programovej náplni je možné získať na adrese http://dhp2016.szaa.org.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »