Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Redakce Astro.cz Astronomie

Panochovo kvarteto zahraje na hvězdárně v Ondřejově

V sobotu 3. září od 16:30 se na observatoři v Ondřejově mezi dvěma historickými kopulemi můžete těšit na nevšední kulturní zážitek. Před zraky (a hlavně sluchy) návštěvníků zahraje smyčcové Panochovo kvarteto hned tři významné klasické skladby. V případě nepřízně počasí se koncert uskuteční v knihovně Astronomického ústavu - v budově sídla Slunečního oddělení AsÚ. Další informace.

Redakce Astro.cz Astronomie

Multižánrový open air festival A-Fest s astronomy

Akademická rada AV ČR Vás velmi srdečně zve na multižánrový open air festival A-Fest in Park 2016, který pořádá Akademie věd ČR spolu s Botanickým ústavem AV ČR v Průhonickém zámku a parku 3. září 2016 od 11 do 20 hodin. Můžete se těšit na pestrou paletu žánrů od vážné hudby přes bluegrass, jazz až po funky, rock či death metal. Na třech podiích se letos představí tři desítky kapel. A v každé z nich je alespoň jeden člen pracovníkem Akademie věd ČR. Program A-festu a podrobnosti o vystupujících souborech najdete na A-fest.avcr.cz.

Redakce Astro.cz Astronomie

Nad Sluncem právě zaniká kometa

Pokud chcete vidět zánik komety v téměř přímém přenosu, tak si to nenechte ujít právě nyní. Ve zorném poli družice SOHO - v korónografech LASCO C2 a C3 je patrná kometa (vpravo dole), která se řítí na Slunce. Předpokádáme, že do několika hodin bude po všem. Aktuální snímky Slunce najdete v druhé polovině naší stránky.

Václav Kalaš Astronomie

Expedice 2016

Od 25. července do 7. srpna 2016 probíhá v malé vesničce Bažantnice na severu Plzeňska Letní astronomické praktikum - Expedice 2016. Akci pořádá Hvězdárna Plzeň a pozorují se zde například meteory, Slunce, planety, objekty vzdáleného vesmíru či zákryty. O dění na akci si můžete přečíst v Expedičním deníku.

Dušan Majer Astronomie

Na ISS se bude číst DNA

O tom, že je Mezinárodní vesmírná stanice nenahraditelnou vědeckou laboratoří, která nemá díky svým specifickým podmínkám konkurenci, není potřeba dlouze diskutovat. Na ISS už proběhlo mnoho experimentů z mnoha vědních oborů, ovšem věda má mnoho oborů a tak se stále ještě dočkáváme momentů, které nastávají poprvé. V době, kdy vzniká tento článek, je na cestě k ISS soukromá zásobovací loď Dragon, která na své palubě nese více než 900 kilogramů vědeckých experimentů a jedním z nich je i zařízení pro vůbec první čtení DNA ve vesmíru. Více v článku.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »