Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Petr Scheirich

Petr Scheirich

Mgr. Petr Scheirich, Ph.D. (*1979)
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, v současnosti je vědeckým pracovníkem Oddělení meziplanetární hmoty ASU AV ČR. Odborně se věnuje planetkám, zejména těm vícenásobným. Je předsedou Amatérské prohlídky oblohy (sekce ČAS), členem Výkonného výboru ČAS, členem Společnosti pro meziplanetární hmotu a hlavním vedoucím Astronomické expedice. 

Astronomii, zejména tu planetkovou, popularizuje formou článků i přednášek pro veřejnost. Jeho koníčkem je též astronavigace, o níž také přednáší, je vlastníkem lodního průkazu kapitána. Ve volných chvílích se věnuje turistice a lezení po stromech.

Záznam odborných prací v NASA ADS.Štítky: Petr Scheirich


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »