Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cygnus A rentgenově

Uznání: A. Wilson & A. Young (UMD), P. Shopbell (Caltech), CXC, NASA
(Inset Credit: NRAO)

Tento úžasně podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách je zaměřený na galaxii Cygnus A. Cygnus A, zde zpodobněný oběžnou observatoří Chandra, je vidět jako efektní vysokoenergetický rentgenový zdroj. Ve skutečnosti je ale slavnější na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra jako jeden z nejjasnějších nebeských rádiových zdrojů. Cygnus A je při vzdálenosti zhruba 700 miliónů světelných let nejbližší silnou rádiovou galaxií a rádiový snímek ve falešných barvách (vložený snímek vpravo) vykazuje výraznou podobnost s rentgenovým pohledem z Chandry. Střed galaxie Cygnus A, který je na obou snímcích ve středu, jasně září a přitom se emise rozpíná 300 000 světelných let na každou stranu podél stejné osy. Předpokládá se, že emisi způsobují výtrysky atomických částic, skoro při rychlosti světla, produkované hmotnou centrální černou dírou. Rentgenový snímek opravdu vykazuje svou polohou nápadné "horké skvrny" tam, kde se výtrysky částic zastavily v okolním chladnějším, hustším plynu. Rentgenový snímek také ukazuje, že výtrysky vyčistily v okolním plynu obrovskou dutinu. Jasné pásy emisí v dutině pravděpodobně indikují rentgenový horký materiál, který víří do centrální černé díry.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Aktivní galaxie, Cygnus a


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »