Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cygnus A rentgenově

Uznání: A. Wilson & A. Young (UMD), P. Shopbell (Caltech), CXC, NASA
(Inset Credit: NRAO)

Tento úžasně podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách je zaměřený na galaxii Cygnus A. Cygnus A, zde zpodobněný oběžnou observatoří Chandra, je vidět jako efektní vysokoenergetický rentgenový zdroj. Ve skutečnosti je ale slavnější na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra jako jeden z nejjasnějších nebeských rádiových zdrojů. Cygnus A je při vzdálenosti zhruba 700 miliónů světelných let nejbližší silnou rádiovou galaxií a rádiový snímek ve falešných barvách (vložený snímek vpravo) vykazuje výraznou podobnost s rentgenovým pohledem z Chandry. Střed galaxie Cygnus A, který je na obou snímcích ve středu, jasně září a přitom se emise rozpíná 300 000 světelných let na každou stranu podél stejné osy. Předpokládá se, že emisi způsobují výtrysky atomických částic, skoro při rychlosti světla, produkované hmotnou centrální černou dírou. Rentgenový snímek opravdu vykazuje svou polohou nápadné "horké skvrny" tam, kde se výtrysky částic zastavily v okolním chladnějším, hustším plynu. Rentgenový snímek také ukazuje, že výtrysky vyčistily v okolním plynu obrovskou dutinu. Jasné pásy emisí v dutině pravděpodobně indikují rentgenový horký materiál, který víří do centrální černé díry.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Aktivní galaxie, Cygnus a


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »