Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cygnus A rentgenově

Uznání: A. Wilson & A. Young (UMD), P. Shopbell (Caltech), CXC, NASA
(Inset Credit: NRAO)

Tento úžasně podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách je zaměřený na galaxii Cygnus A. Cygnus A, zde zpodobněný oběžnou observatoří Chandra, je vidět jako efektní vysokoenergetický rentgenový zdroj. Ve skutečnosti je ale slavnější na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra jako jeden z nejjasnějších nebeských rádiových zdrojů. Cygnus A je při vzdálenosti zhruba 700 miliónů světelných let nejbližší silnou rádiovou galaxií a rádiový snímek ve falešných barvách (vložený snímek vpravo) vykazuje výraznou podobnost s rentgenovým pohledem z Chandry. Střed galaxie Cygnus A, který je na obou snímcích ve středu, jasně září a přitom se emise rozpíná 300 000 světelných let na každou stranu podél stejné osy. Předpokládá se, že emisi způsobují výtrysky atomických částic, skoro při rychlosti světla, produkované hmotnou centrální černou dírou. Rentgenový snímek opravdu vykazuje svou polohou nápadné "horké skvrny" tam, kde se výtrysky částic zastavily v okolním chladnějším, hustším plynu. Rentgenový snímek také ukazuje, že výtrysky vyčistily v okolním plynu obrovskou dutinu. Jasné pásy emisí v dutině pravděpodobně indikují rentgenový horký materiál, který víří do centrální černé díry.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Aktivní galaxie, Cygnus a


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »