Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové mračno v NGC 281

Uznání: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team, (STScI / AURA) a P. McCullough (STScI)

Hvězdy samotné mohou z hustých a tmavých molekulárních mračen, ze kterých byly zrozeny, vytvořit obrovské a složité prachové skulptury. Nástroje, které hvězdy pro svoji jemnou sochařskou práci používají, jsou vysokoenergetické světlo a rychlé hvězdné větry. Teplo, které vytvářejí, odpařuje tmavý molekulární prach a také způsobuje rozptylování okolního vodíku a červenou zář. Na snímku nahoře se nová otevřená hvězdokupa s označením IC 1590 blíží dokončení oběhu kolem mezihvězdné hory pojmenované NGC 281. Prachové mračno NGC 281, pro svůj celkový tvar zvané mlhovina Pacman, je klasifikováno jako hustá Bokova globule, která se nachází ve vzdálenosti asi 10 000 světelných let.

Štítky: Bokova globule, Dust cloud, NGC 281


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »