Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SH2 136: Strašidelná mlhovina

Credit: Adam Block, NOAO, AURA, NSF

Zdá se, že temná mlhovina SH2-136 slaví Halloween pořád. Komplexní proces vzniku hvězd vytváří prachová mračna mnoha tvarů a velikostí, ovšem je to lidské vnímání, které může identifikovat démonické stvoření na obrázku nahoře vpravo, jako lidi honící. Moderní slavení Halloween má historické kořeny v oblékání, které má zahánět duchy mrtvých. Již od pátého století př.Kr. se Halloween slaví jako čtvrtící den (cross-quarter day), tedy den v půlce mezi rovnodenností (stejně dlouhý den a noc) a slunovratem (na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc). V našem moderním kalendáři ovšem skutečný čtvrtící den nastane příští týden. Dalšími čtvrtícími dny jsou Hromnice (Groundhog Day) a Valpuržina (Filipojakubská) noc.

Štítky: Tmavá mlhovina, Halloween, Sh2-136


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »