Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z mlhoviny Orion

Uznání a copyright: Nicolás Villegas

Co je v okolí žhavého lože, kde vznikají hvězdy? V případě mlhoviny Orion prach. Celé toto pole v Orionu se nachází asi 1600 světelných let daleko a je protkáno spletitými a malebnými vlákny prachu neprůhledného ve viditelném světle. Prach se tvoří ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd a je vyvrhován ven silnými částicovými větry. V mlhovině je ponořena kupa Trapéz a další vznikající hvězdokupy. Spletitá vlákna prachu kolem M42 a M43 nahoře se na snímku nahoře jeví hnědá, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn červeně. V průběhu několika málo miliónů let se většina Orionova prachu pomalu zničí právě těmi hvězdami, které zrovna vznikají, nebo se rozptýlí po Galaxii.

Štítky: Star-formation, Prach, Mlhovina Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »